Nasze projekty

Kard. Nycz do stypendystów: bądźcie przykładem, który przełamie stereotypy dotyczące Jana Pawła II

"Niech z osobą i nauczaniem św. Jana Pawła II łączy was więcej niż to, że jest on patronem fundacji" - mówił do stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego na warszawskich Bielanach.

fot. Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia"/Flickr

Homilię metropolita warszawski rozpoczął od pytania o istotę zbliżających się świąt. Nie są to święta opłatka, czy choinki, ale prawdziwie święta Bożego Narodzenia – zwrócił uwagę kard. Nycz. Dlatego tak ważne jest właściwe do nich przygotowanie – dodał. Wyjaśnił, że trzeba zadać sobie pytanie: po co, wydarzyła się historia zbawienia. Jezus narodził się po to, aby być pośrednikiem i dokonać zbawienia człowieka. O tym mówi nam Ewangelia czwartej niedzieli adwentu – powiedział metropolita warszawski.

Kardynał apeluje do stypendystów

Kard. Nycz zwrócił także uwagę na coraz częstsze w mediach oskarżenia wobec św. Jana Pawła II. Zachęcił, aby wobec takich głosów dociekać prawdziwej wiedzy. Należy dociekać, co papież zrobił w swoim pontyfikacie, jakie napisał dokumenty świadczące o świętości życia, godności człowieka – zachęcał metropolita warszawski. Dodał, aby poznając osobę i nauczanie Jana Pawła II zwrócić uwagę na te momenty, w których papież Polak przestrzega przed uleganiem relatywizmowi moralnemu.

Metropolita warszawski zwrócił się także bezpośrednio do stypendystów. Bądźcie przykładem, który przełamie stereotypy dotyczące Kościoła i Jana Pawła II – apelował kardynał. Bądźcie tymi, którzy będą świadczyć o świętości Jana Pawła II. Niech z osobą i nauczaniem św. Jana Pawła II łączy Was więcej niż to, że jest on patronem Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – powiedział przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Reklama

Mszę świętą w kaplicy „Dobrego Miejsca” wraz z kard. Kazimierzem Nyczem koncelebrowali ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, księża z zarządu FDNT – przewodniczący ks. Dariusz Kowalczyk i wiceprzewodniczący ks. Paweł Walkiewicz – oraz wicedyrektor biura FDNT ds. formacji stypendystów ks. dr Łukasz Nycz i koordynator FDNT w diecezji warszawsko-praskiej – ks. Michał Stachera.

Adwentowy dzień skupienia stypendystów

Mszę świętą oraz wigilijne spotkanie w gronie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” poprzedził adwentowy dzień skupienia. Wydarzenie rozpoczęło się konferencją o adoracji Najświętszego Sakramentu prowadzoną przez Annę Bonk – absolwentkę programu stypendialnego FDNT oraz internetową ewangelizatorkę. W pierwszej części konferencji autorka profilu „Trzymam Cię za Słowo” zwracała uwagę na potrzebę ciszy w życiu człowieka. Podkreślała, że jest ona pierwszym krokiem do dobrej modlitwy oraz poznania samego siebie.

Reklama

Kontynuując temat adoracji Anna Bonk pytała uczestników dnia skupienia o to, jaki mają obraz Boga. „Kim jest dla Ciebie Bóg? Księgowym, surowym nauczycielem, wymagającym rodzicem, a może Kimś bliskim” – zachęcała do refleksji absolwentka programu stypendialnego Fundacji „Dzieło nowego Tysiąclecia”.

O godz. 15:00 młodzi uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, prowadzonej przez Annę Bonk. W tym samym czasie mieli możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali sami stypendyści.

Adwentowy dzień skupienia był dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” okazją nie tylko do ćwiczeń duchowych, ale także szansą na wzajemną integrację. Uczestniczyli w nim otrzymujący stypendium studenci, licealiści oraz duszpasterze i pracownicy Biura Fundacji.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę