Kard. Dziwisz: św. Jan Paweł II w pełni sobie zasłużył na tytuł „Papież Rodziny”

"Św. Jan Paweł II w pełni sobie zasłużył na tytuł Papież Rodziny swoim nauczaniem i wszystkimi decyzjami, które podejmował dla dobra rodzin najpierw jako metropolita krakowski, a potem jako biskup Rzymu i papież" – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej /flickr.com

Krakowski metropolita senior przewodniczył mszy świętej przed rozpoczęciem międzynarodowej konferencji „Rodzina w czasie przemian”, która odbywa się przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

W homilii kard. Dziwisz zauważył, że to właśnie w rodzinie i wokół rodziny rozgrywa się najpoważniejsza batalia o przyszłość naszej cywilizacji europejskiej i światowej. Dodał, że świat przypomina dzisiaj coraz bardziej globalną wioskę, gdzie szerzą się, przenikają i decydują o jakości życia człowieka i społeczeństwa różne wartości, wizje i programy.

Kościół chce być obecny i powinien być obecny w życiu społeczeństw, narodów i współczesnej cywilizacji, bo jest przekonany, że ma do zaofiarowania najważniejszy i ponadczasowy program zapisany w Chrystusowej Ewangelii – podkreślał.

Reklama

„W pełni sobie na ten tytuł zasłużył”

Wieloletni papieski sekretarz przypomniał, że Jan Paweł II został nazwany „Papieżem Rodziny”. Ten tytuł przyznał mu papież Franciszek podczas rzymskiej kanonizacji. W pełni sobie na ten tytuł zasłużył swoim nauczaniem i wszystkimi decyzjami, które podejmował dla dobra rodzin najpierw jako metropolita krakowski, a potem jako biskup Rzymu i papież – mówił kard. Stanisław Dziwisz.

Duchowny przypomnał, że w krakowskim okresie w centrum pasterskiej posługi Karola Wojtyły była młodzież, małżeństwa i rodziny. Szczególnie zależało mu na dobrym przygotowaniu młodych do życia małżeńskiego i założenia chrześcijańskiej rodziny. Symbolem troski o tę tak ważną rzeczywistość był tytuł jednej z najbardziej znanych książek Karola Wojtyły: „Miłość i odpowiedzialność”.

Przeczytaj również

Kardynał zauważył, że nauczanie Jana Pawła II na temat małżeństwa i rodziny nie straciło nic ze swej aktualności.

Reklama

Międzynarodowa Konferencja „Rodzina w czasie przemian” organizowana jest przez tarnowską Fundację „Auxilium”. Jej tematem przewodnim jest rodzina w ujęciu interdyscyplinarnym z perspektywy psychologii, ekonomii, socjologii, prawa i nauk pokrewnych. Celem konferencji jest stworzenie płaszczyzny umożliwiającej wymianę wiedzy i doświadczeń przez pochodzących z różnych części świata naukowców, praktyków i – przede wszystkim – członków rodzin.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę