Nasze projekty

Jubileuszowa Nowenna na 100-lecie niepodległości

Na Wawelu 11 lutego zostanie zainaugurowana Jubileuszowa Nowenna. Duchowe przygotowania do obchodów stulecia odzyskania niepodległości, a także beatyfikacji służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej odbywać się będą podczas comiesięcznych modlitw zarówno w katedrze, jak i we wszystkich kościołach parafialnych i rektoralnych archidiecezji krakowskiej.

Jubileuszowa Nowenna rozpoczyna się w lutym, a kończy w październiku. Dzień szczególnej modlitwy za Ojczyznę jest wybierany we wspólnotach parafialnych. Może to być stały termin kalendarzowy, np. 11 dzień każdego miesiąca, lub jedna z niedziel w miesiącu albo inny dzień, który upamiętnia ważne wydarzenia w parafii.

W programie dnia nowenny, oprócz Mszy św. za Ojczyznę, planowane są również inne modlitwy – m.in. różaniec i modlitwa dziękczynna za świadków wiary w okresie walki o niepodległość Ojczyzny. Pomocnicze materiały duszpasterskie zostały zebrane w publikacji pod redakcją liturgisty ks. Stanisława Szczepańca pt. „Jubileuszowa Nowenna. Modlitwa za Ojczyznę w setną rocznicę odzyskania niepodległości i w roku beatyfikacji Sł. B. Hanny Chrzanowskiej”.

Jubileuszowa Nowenna ma być również czasem modlitwy o zesłanie Ducha Świętego i odnowienie oblicza ziemi. „Pragniemy, aby Duch Prawdy i Miłości przemieniał wszystkie sfery naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego” – pisze w słowie wstępnym do publikacji abp Marek Jędraszewski. Jak dodaje, jest to także nawiązanie do programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski na rok 2018 pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Reklama
Reklama

Każdy dzień Jubileuszowej Nowenny ma swój temat i patrona – świętego związanego z archidiecezją krakowską. Patronem obchodów w lutym jest św. Szymon z Lipnicy, a dzień poświęcony jest miłosierdziu wobec potrzebujących. W marcu wierni modlić się będą za wstawiennictwem św. Jacka Odrowąża i rozważać temat „Modlitwa i pokuta”. Kwiecień poświęcony będzie świętowaniu niedzieli, a jego patronem jest św. Stanisław Kazimierczyk. W maju – bł. Salomea i refleksja nad małżeństwem i rodzina. W czerwcu patronką będzie bł. Aniela Salawa, a tematem „Praca i odpoczynek”.

W lipcu nowenna będzie upływać pod znakiem szacunku dla życia, a jej patronką została ustanowiona św. Jadwiga Królowa. W sierpniu o wolność od nałogów i uzależnień wierni będą modlić się za wstawiennictwem św. Brata Alberta. We wrześniu podjęta zostanie refleksja nad wychowaniem i wykształceniem, a będzie jej patronował św. Jan Kanty. W październiku, na zakończenie nowenny, odbędą się modlitwy o jedność i solidarność w Ojczyźnie. Będzie im patronował św. Jan Paweł II.

W każdym dniu nowenny przywoływana będzie postać służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej. Jest to najpierw przygotowanie do jej beatyfikacji, a następnie pogłębienie przesłania nowej błogosławionej w życiu rodzin i parafii. „Staje się ona szczególnego rodzaju „ikoną” zagospodarowania wolności, która została ofiarowana narodowi, ale którą trzeba ciągle na nowo zdobywać” – czytamy w publikacji o nowennie. W książce można znaleźć notę biograficzną, pomoce do przeżywania różańca, sugestie na Triduum Paschalne, a także wybór z pism służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej.

Reklama
Reklama

Uroczysta inauguracja Nowenny Jubileuszowej odbędzie się w niedzielę 11 lutego w katedrze na Wawelu. Mszy św. będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.


md / Kraków

KAI

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite