Nasze projekty

Mała Armia Janosika wystąpi w Świątyni Opatrzności Bożej. Co jeszcze zaplanowano z okazji Święta Niepodległości?

Już w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych Narodowemu Świętu Niepodległości. Zaplanowano m.in. Mszę św. dziękczynną w intencji Ojczyzny, zapalenie Świecy Niepodległości czy koncert z udziałem Małej Armii Janosika.

fot. Centrum Opatrzności Bożej

Podczas Mszy św. o godz. 10.00 będziemy dziękować Opatrzności Bożej za wolną, suwerenną i bezpieczną Ojczyznę, a także zawierzać Bogu losy Polski i naszego narodu – zapowiadają organizatorzy. Eucharystii będzie przewodniczyć kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

W uroczystościach upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości Sanktuarium Opatrzności Bożej zajmuje od kilku lat miejsce wyjątkowe. Jednoczy bowiem wszystkich Polaków w ustawicznym dziękczynieniu Stwórcy za opiekę nad naszą Ojczyzną i ufnym zawierzaniu jej losów Bogu na kolejne wieki. 

Podczas Eucharystii zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana przez Piusa IX w 1867 roku z życzeniem, by rozpalić ją dopiero wówczas, gdy nasza Ojczyzna będzie już wolna. W 1920 roku, w archikatedrze warszawskiej zapalił ją marszałek sejmu ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna odzyskała wolność. Ten historyczny gest przerodził się w tradycję zapalania Świecy w czasie Święta Niepodległości. Czynimy to, pamiętając o licznych pokoleniach, które w sercach przenosiły marzenie o niepodległej Ojczyźnie i o przesłaniu św. Jana Pawła II, że wolność jest darem, ale także zadaniem – podkreślają organizatorzy.

Reklama

PRZECZYTAJ: Niezwykła historia Świecy Niepodległości

Podczas porannej Mszy św. Świecę Niepodległości, symbol wolnej Polski podczas Mszy św. zapali prezydent Polski Andrzej Duda. Natomiast wieczorem, o godz. 19.18 Świece Niepodległości zapłoną w polskich domach, a rodziny przy ich blasku będą modlić się o pokój i wolność w Ojczyźnie.

Msza św. ze Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 10.00 będzie transmitowana w TVP1 i TVP Polonia.

Reklama

Mała Armia Janosika wystąpi na koncercie patriotycznym

Zwieńczeniem uroczystości będzie wieczorny koncert patriotyczny „Wolność jest w nas”. Łącząc się z cierpiącym z powodu wojny narodem ukraińskim, obok artystów polskich, w tym Małej Armii Janosika z Podhala, wystąpią soliści: baryton Viktor Yankovsky, Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk.

Koncert zamknie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem Politechniki Warszawskiej pod dyr. Dariusza Zimnickiego z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej. Wstęp na koncert jest wolny. Liczba miejsc ograniczona. Zaproszenia można pobrać >>>TUTAJ>>>.

Pełny program obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej:

Reklama
  • 10.00-11.00 Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny z uroczystym zapaleniem Świecy Niepodległości przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę
  • 11.00-16.00 Możliwość zwiedzania Świątyni, Panteonu Wielkich Polaków oraz Ruchomego Teatru XXI Wieku dla Dzieci
  • 12.00-13.00 Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny
  • 17.00-18.00 Koncert patriotyczny „Wolność jest w nas” zwieńczony wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych
  • 19.18 Msza Święta dziękczynna w intencji Ojczyzny. Rozesłanie wiernych ze światłem wolności. Zapalenie Świec Niepodległości w naszych domach i odmówienie Aktu Dziękczynienia Polski na zakończenie obchodów.

materiały prasowe,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę