Nasze projekty

Franciszek zachęcił wszystkich Polaków do wdzięczności. Odniósł się do 11 listopada

W czasie audiencji ogólnej papież Franciszek zachęcił Polaków do wdzięczności wobec Boga za dar niepodległości.

fot. Vatican News/YouTube

Franciszek nawiązał do rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która przypada w piątek 11 listopada.

Niech ta znacząca rocznica wzbudzi we wszystkich wdzięczność wobec Boga i umocni zaangażowanie na rzecz braterstwa, ochrony życia i godności osoby ludzkiej w waszym kraju i na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w sąsiedniej Ukrainie – powiedział.

Papieską katechezę streszczono także po polsku:

Drodzy bracia i siostry, przed trzema dniami powróciłem z podróży do Królestwa Bahrajnu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspierali tę wizytę modlitwą, i wyrazić wdzięczność Jego Królewskiej Wysokości, innym przedstawicielom władz i mieszkańcom, za ich serdeczne przyjęcie.

Reklama

Dlaczego papież odwiedził ten mały kraj ze znaczącą większością islamską? Chciałbym odpowiedzieć za pomocą trzech słów: dialog, spotkanie i pielgrzymowanie. Okazją do podróży było Forum Dialogu, zatytułowane „Wschód i Zachód dla ludzkiego współistnienia”. Bahrajn pomógł nam zrozumieć, że nie wolno żyć w izolacji od siebie. Wymaga tego sprawa pokoju, a dialog jest „tlenem pokoju”.

Forum wezwało do obrania drogi spotkania i odrzucenia drogi konfrontacji. Myślę o szalonej wojnie, której ofiarą jest udręczona Ukraina, i o wielu innych konfliktach. Nie może być dialogu bez spotkania.

W Bahrajnie wyrażano pragnienie częstszych spotkań chrześcijańsko-muzułmańskich. Podróż do tego kraju jest częścią drogi, zainaugurowanej przez św. Jana Pawła II, który pielgrzymował do Maroka. Ta wizyta stanowiła nowy krok pielgrzymowania między wierzącymi chrześcijanami i muzułmanami.

Reklama

Poczujmy się wszyscy wezwani do poszerzenia naszych horyzontów, do otwarcia i poszerzenia naszych zainteresowań, do poświęcenia się poznaniu innych. To droga braterstwa i pokoju. Niech nam w tym pomoże Matka Boża!

W dzisiejszej audiencji wzięli: pielgrzymi z diecezji opolskiej, pielgrzymi przynależący do Polskiego Towarzystwa Turystycznego-Krajoznawczego w Mysłowicach; Sołtysi, radni i pracownicy gminy Płońsk wraz z wójtem;. Nauczyciele i uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę