Nasze projekty

„Gdzie ból i lęk i trwoga. Gdzie płacz i szept do Boga”. Niezwykłe oratorium w Niepokalanowie

Niepokalanów to miejsce szczególnie związane z o. Maksymilianem Kolbe, który właśnie z tego miejsca został wywieziony do Auschwitz gdzie zginął. Z racji 80. rocznicy śmierci franciszkanina i 3. rocznicy powstania Światowego Centrum Modlitwy o Pokój zaplanowano "Oratorium o Pokoju", czyli niezwykły koncert, który odbędzie się w niedzielę 5 września.

fot. parafia.niepokalanow.pl, Wikipedia

Zarówno czas jak i miejsce koncertu są nieprzypadkowe, bo Niepokalanów to miejsce naznaczone obecnością św. Maksymiliana Kolbe. To właśnie z Niepokalanowa Ojciec Maksymilian został przewieziony na warszawski Pawiak, a stamtąd do obozu Auschwitz gdzie zginął zabity zastrzykiem fenolu 14 sierpnia 1941 roku – podkreślają organizatorzy.

O męczeńskiej śmierci franciszkanina wzruszająco opowiada jeden z kilkunastu utworów, składających się na Oratorium: „Gdzie ból i lęk i trwoga. Gdzie płacz i szept do Boga. Gdzie w ciszy serca wołanie: „Od złego wybaw nas Panie!”.

„Od trzech lat modlimy się tu o wielki dar”

Koncert będzie podziękowaniem Bogu i Niepokalanej za wielkiego, świętego męczennika oraz za dar powstania kaplicy Wieczystej Adoracji. Od trzech lat w sposób szczególny modlimy się tu o ten wielki dar pokoju. W tym duchu powstają różne inicjatywy. Ostatnio zrealizowana, to nagranie płyty zatytułowanej „Pokój” – podkreśla o. Piotr Szczepański OFMConv., autor jednego z utworów zawartych na płycie i śpiewanych w Oratorium.

Reklama
Reklama

Zespołowi Miriam, które wykona oratorium, będą towarzyszyć przyjaciele i orkiestra symfoniczna. Kompozycje i teksty do dziesięciu utworów napisał znany franciszkański kompozytor o. Grzegorz Kwiecień OFMConv. Autorem utworu o męczeństwie św. Maksymiliana „Życie za życie” jest o. Piotr Szczepański OFMConv, redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej” oraz przewodnik „Grupy Brązowej” WAPM. Zespół prowadzi o. Andrzej Sąsiadek OFMConv – znany m.in. z dyrygowania chórem Grupy Brązowej WAPM na Jasną Górę. Niezwykle aranżacje utworów przygotowała Maria Pękała.

Koncert odbędzie się 5 września 2021 roku o godzinie 20.00 na scenie plenerowej za Bazyliką w Niepokalanowie.

kh/mat.prasowe/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę