Nasze projekty

„Niepokalanów” we Wrocławiu

Międzynarodowy konkurs, panele, debaty i spotkania autorskie - tak wyglądać będzie odbywający się po raz drugi we Wrocławiu Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmowy "Niepokalanów". Ruszyły przygotowania do wydarzenia, które pod koniec października organizują w stolicy Dolnego Śląska ojcowie franciszkanie i fundacja Vide et Crede.

– Chcemy przywrócić temu festiwalowi dawną świetność i renomę – mówi KAI ks. Piotr Wiśniowski, rzecznik prasowy festiwalu „Niepokalanów”. Zdaniem przedstawiciela fundacji Vide et Crede im. Jana Pawła II, dzięki współpracy z podobnymi wydarzeniami w kraju i zagranicą może być na arenie międzynarodowej jeszcze bardziej rozpoznawalną marką.

Główne wydarzenia 30. edycji festiwalu odbędą się 22-27 października w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Obok projekcji filmowych najciekawszych katolickich filmów fabularnych i dokumentalnych organizatorzy planują szereg spotkań z reżyserami i aktorami. W programie znajdą się debaty, panele dyskusyjne i warsztaty. Dla twórców najlepszego filmu festiwalu przewidziano nagrodę. Laureat otrzyma m.in. znaną z poprzednich edycji statuetkę św. Maksymiliana Marii Kolbego.

– Jesteśmy na etapie rozmów o współpracy z lokalnymi i centralnymi instytucjami kulturalnymi. Ustalamy również ogólnopolskie patronaty medialne, w które włączyć chcemy także telewizję i radio – mówi ks. Wiśniowski. Przed i w trakcie festiwalu w sieci nadawać ma również studio festiwalowe.

Reklama

Przedsmakiem wydarzeń festiwalowych mają być organizowane przez cały rok premierowe pokazy filmowe. Pod auspicjami fundacji w najbliższych miesiącach w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędą się premiery kilku filmów. Pierwszym z nich będzie „Zerwany Kłos” – wyprodukowana przez KondratMedia fabuła opowiadająca historię męczennicy bł. Karoliny Kózkówny.

Pierwsza edycja przeniesionego do Wrocławia festiwalu „Niepokalanów” miała charakter przeglądu filmów o tematyce religijnej. Projekcjom w Dolnośląskim Centrum Filmowym towarzyszyły również spotkania z twórcami, m.in. prof. Krzysztofem Zanussim, kompozytorem Michałem Lorencem, Patrycją Hurlak, Dariuszem Kowalskim i Małgorzatą Buczkowską-Szlenkier.

Wydarzeniu towarzyszy współorganizowany przez księży salezjanów konkurs młodych. Uczniowie szkół i studenci mogą sprawdzić swoje umiejętności przy realizacji videoklipu, fabuły lub dokumentu.

Reklama

W miniony czwartek prowincjał ojców franciszkanów o. Wiesław Pyzio poinformował, że organizatorem kolejnych edycji katolickiego festiwalu filmowego będzie wrocławska fundacja Vide et Crede. Równocześnie prawo do organizacji tego wydarzenia utraciło Katolickie Stowarzyszenie Filmowe.

Festiwal w Niepokalanowie organizowany jest od 1986 przez klasztor ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Rozwinął się z festiwalu filmowego o zasięgu krajowym do multimedialnego festiwalu międzynarodowego. Nadrzędnym celem festiwalu jest coroczne podsumowanie polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu, inspirowanego wartościami ewangelicznymi, a także wspieranie twórczości filmowej pozostającej w zgodzie z katolicką nauką społeczną. Do 2015 roku wydarzenie odbywało się w Warszawie.


mip / Wrocław

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę