Nasze projekty

100 lat temu o. Maksymilian Kolbe wydał pierwszy numer „Rycerza Niepokalanej”

"Jeśli nie będziemy mieli katolickich mediów, to nasze świątynie zostaną kiedyś puste" - mówił o. Maksymilian Maria Kolbe. Nie zaprzestał jednak tylko na słowach. Dokładnie 100 lat temu, w styczniu 1922 r., w nakładzie pięciu tysięcy egzemplarzy ukazał się pierwszy numer "Rycerza Niepokalanej".

fot. domena publiczna/wikipedia.org/materiały prasowe Radia Niepokalanów

W styczniu 2022 roku mija 100 lat od wydania pierwszego numeru Rycerza Niepokalanej! Z tej okazji do każdego numeru Rycerza w 2022 roku, będą dołączone reprinty, czyli numery wydawane 100 lat temu, pisane przez samego świętego Maksymiliana” – poinformował dyrektor Wydawnictwa OO. Franciszkanów w Niepokalanowie, o. Krzysztof Oniszczuk. „Wierzę, że będzie to niezwykłe doświadczenie cofnąć się o 100 lat – do tamtych czasów, warunków i treści” – dodał o. Krzysztof Oniszczuk. 

O. Piotr Szczepański, redaktor naczelny Rycerza Niepokalanej, w styczniowym numerze Rycerza Niepokalanej, w słowie, skierowanym do czytelników napisał: „Idąc za przykładem św. Ojca Kolbego i ja z całą pokorą proszę Was, Drodzy Czytelnicy, módlcie się za mnie, abym MOIMI pomysłami, MOIMI decyzjami, MOIM uporem nie bruździł Niepokalanej. Od 100 lat „Rycerz” jest Niepokalanej – i niech tak pozostanie!.

Na początek pięć tysięcy

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów założone zostało przez o. Maksymiliana (Rajmunda) Kolbego. Swoją działalność rozpoczęło od wydawania miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, którego pierwszy numer w nakładzie 5 tys. ukazał się w styczniu 1922 r. w Krakowie.

Reklama
materiał prasowe/Radio Niepokalanów

Według zamysłu św. Maksymiliana pismo miało być organem założonego przez niego pięć lat wcześniej w Rzymie stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej. O. Kolbe pragnął, aby Rycerstwo Niepokalanej poprzez modlitwę i zakorzenienie w kulcie maryjnym było katolicką odpowiedzią na wszelkie ataki skierowane wobec Kościoła i ludzi wierzących. Miesięcznik miał być czasopismem formującym świadomość i pobożność członków Rycerstwa. Jego pierwszym redaktorem był o. Maksymilian Maria Kolbe (do mara 1939 r.).

Milion egzemplarzy „Rycerza Niepokalanej”

Jednak z czasem wśród czytelników wzrastało zainteresowanie, co spowodowało zwiększenie nakładu, a także przeniesienie wydawnictwa do klasztoru w Grodnie, który miał lepsze warunki dla rozwoju drukarni.

Po pięciu latach i to miejsce stało się zbyt ciasne, aby drukować 40 tys. egzemplarzy miesięcznika, dlatego o. Maksymilian założył nowy klasztor-wydawnictwo w Niepokalanowie. Wystarczyło kolejnych 11 lat, aby nakład wzrósł jeszcze bardziej – w grudniu 1938 r. wydrukowano milion egzemplarzy „Rycerza Niepokalanej”.

Reklama

Wydawany pomimo wszystko

W trakcie II wojny światowej czasopismo ukazało się tylko raz, ale tuż po jej zakończeniu wznowiono comiesięczne wydanie. Kiedy wydawało się, że nastał czas powrotu do dawnej świetności, w 1952 r. władze komunistyczne zabroniły wydawania „Rycerza”. Zakaz obowiązywał aż do jesieni 1981 r. W tym czasie w Santa Severa, nieopodal Rzymu, polscy franciszkanie rozpoczęli drukowanie „Rycerza Niepokalanej” dla Polaków mieszkających na emigracji – inicjatywa wiązała się z beatyfikacją o. Kol-bego w 1971 r.

Dzieło św. Maksymiliana to nie tylko „Rycerz Niepokalanej”. W Niepokalanowie wydawano także „Rycerzyk Niepokalanej” dla młodzieży (od 1933 r.), „Mały Rycerzyk Niepokalanej” dla dzieci (od 1938 r.), „Biuletyn Misyjny” (od 1939 r.). W roku 1935 pojawił się „Mały Dziennik”, którego nakład w ciągu tygodnia wynosił 137 tys. egzemplarzy, a sobotnio-niedzielne wydanie osiągało 220 tys.

100 lat później…

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie skoncentrowane jest na kontynuacji dzieła św. Maksymiliana. Wydaje czasopisma takie jak: „Rycerz Niepokalanej”, „Rycerzyk Niepokalanej” i „Rycerz Młodych”. Jednocześnie publikuje wiele pozycji książkowych z zakresu mariologii, franciszkanizmu i historii świętych.

Reklama

Obecnie miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” ukazuje się w nakładzie ponad 45 tys. egzemplarzy i dostępny jest zarówno w wersji drukowanej, jak i cyfrowej, a na życzenie czytelników od lutego 2021 r. również w wersji audio. To chyba jedyne czasopismo, które – pozostając wierne pomysłowi św. Maksymiliana – kolportowane jest wciąż za dobrowolną ofiarę.

W związku z 100. rocznicą wydania pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej” zespół redakcyjny podjął decyzję o dołączaniu do każdego numeru przez cały 2022 r. reprintu „Rycerza Niepokalanej” z roku 1922, kiedy to redaktorem i wydawcą był św. Maksymilian. Dzięki temu, pochylając się nad poszczególnymi artykułami, będziemy mogli szerzej spojrzeć na jego idee i czasy, w których żył.

materiały prasowe, Radio Niepokalanów, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę