Nasze projekty

Episkopat będzie rozmawiał o terminalach bezgotówkowych w Kościele

Możliwości szerokiego przyjmowania do kancelarii parafialnych terminali płatniczych będą jednym z tematów, które biskupi podejmą na najbliższym zebraniu plenarnym - zapowiedział przewodniczący KEP abo Stanisław Gądecki. Wspólnie z m.in. ministrem finansów wziął on udział w konferencji prasowej dotyczącej tego zagadnienia.

Konferencja odbyła się w budynku Sekretariatu Episkopatu w Warszawie i wzięli w niej udział abp Stanisław Gądecki, Tadeusz Kościński minister finansów, dr Mieczysław Groszek prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa oraz prof. Michał Polasik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaproszono też do udziału ks. Jarosława Stefaniaka, proboszcza z Tykocina na Podlasiu, który opowiadał o realiach korzystania z terminala płatniczego w kancelarii.

Już 110 parafii w Polsce korzysta z terminali płatniczych – poinformował prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Formą, która ma zachęcać księży do stosowania tego rozwiązania jako dodatkowej możliwości dla wiernych do złożenia ofiary jest finansowanie terminala przez pierwszy rok używania.

– Zanim zaczniemy je polecać, biskupi muszą rozważyć wszystkie za i przeciw, przedyskutować ten temat i już mogę zdradzić, że będzie on dyskutowany na najbliższym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – powiedział abp Stanisław Gądecki. Dodał, że może być tak, że jedni biskupi chętnie przyjmą u siebie w diecezji tę nowinkę, inni się na to nie zdecydują.

Reklama

Zapytany przez Stację7, czy u siebie w archidiecezji poznańskiej arcybiskup przyjąłby terminale bezgotówkowe odpowiedział, że jest jeszcze za wcześnie na udzielenie odpowiedzi. – Muszę wcześniej omówić to z diecezjalnym ekonomem – dodał abp Gądecki.

Przyznał jednak, że takie rozwiązanie mogłoby pomóc zwłaszcza w uzyskiwaniu finansowania na niezbędne remonty świątyń, które – mimo pomocy różnych instytucji czy osób prywatnych – ciągle mają w tej dziedzinie problem.

– Boję się jednak tego, że podejmowanie w ogóle takiego tematu będzie dla niektórych osób czy dla mediów dowodem na pazerność Kościoła – przyznał przewodniczący KEP.

Reklama

O praktyce stosowania terminala w parafii opowiadał proboszcz z Tykocina ks. Jarosław Stefaniak. Podkreślił, że nie używa tego urządzenia w samej świątyni, nie jest to alternatywa dla tzw. tacy, ale alternatywa do składania ofiar w kancelarii parafialnej. – Terminal stoi tylko tam, więc może z niego skorzystać tylko ten, komu zależy. Nigdy też nie narzucam kwot ofiar parafianom, to oni sami wpisują ile chcą i przykładają kartę – mówi ks. Stefaniak. Według jego obliczeń od momentu posiadania terminala parafia uzyskała większy wpływ z ofiar rzędu kilku tysięcy złotych. – Coraz częściej jest tak, że wierni nie mają gotówki przy sobie, że się odzwyczaili i z tym problemem niedługo cały Kościół będzie musiał się zmierzyć. A przecież opiera on swoje finanse wyłącznie na ludzkiej życzliwości – zauważył ks. Jarosław Stefaniak. Jego zdaniem również posiadanie terminala ułatwi transparentność finansów parafii, bowiem w tym rozwiązaniu wszystko od razu widać i łatwo wszystko sprawdzić.

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę