Nasze projekty

Duch uruchamia nas, byśmy kręcili się wokół Jezusa

– To prawica Boga, to Duch Święty uzdalnia nas do tego, abyśmy odkryli, że Jezus jest w jedności, a nie w podziałach! – mówił w poniedziałek wieczorem abp Grzegorz Ryś podczas inauguracji łódzkiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. - To Duch uruchamia nas, byśmy kręcili się wokół Jezusa, a nie wokół siebie! - podkreślił metropolita łódzki.

W regionie łódzkim Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan rozpoczął się nabożeństwem Słowa Bożego sprawowanym w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi. Hasłem tegorocznej ekumenicznej modlitwy są słowa z Księgi Wyjścia: „Prawica Twoja wsławiła się mocą (Wj. 15,6).”

Podczas ekumenicznego spotkania w Kościele Luterańskim, Słowo Boże głosił abp Grzegorz Ryś. Zwrócił on uwagę na to, że bardzo często każdy doświadcza swoistego egoizmu, który polega na tym, że każdemu dobrze we własnym domku. Mnie jest bardzo dobrze w domku rzymskokatolickim, luteranom nie najgorzej u nich w domu. Po kolei, każdemu dobrze u siebie, a Dom Boga leży w ruinie! – ubolewał arcybiskup.

Reklama
Reklama

– Chwała Bogu, że możemy dziś razem się modlić, że możemy wiele rzeczy wspólnie czynić. Że możemy odkrywać naszą jedność w chrzcie. Przez ile wieków broniliśmy swojej własnej tożsamości do granic karykatury, że lepiej nic nie robić, jeżeli mielibyśmy coś robić wspólnie! – zauważył kaznodzieja.

– My bardzo często chcemy, aby wszystko kręciło się wokół mnie! Niech się wszystko kręci wokół mnie, a jak nie wokół mnie, to chociaż wokół nas! A jak nie wokół mnie i wokół nas, to może, wokół mojego Kościoła. A jak nie wokół mojego Kościoła, to wokół mojego narodu, niech się wszystko kręci! Wszystko niech się kręci wokół mnie łącznie z Panem Bogiem! – mówił.

Reklama
Reklama

Abp Ryś podkreślił, że Duch Święty dokonuje „przewrotu kopernikańskiego”, który powoduje, że wszystko ma się kręcić wokół Jezusa Chrystusa. – Ramię Boga porusza nasze Kościoły, aby się kręciły wokół Jezusa Chrystusa, a nie wokół siebie samych. To jest moc Ducha Świętego! Wówczas przestaniemy się patrzeć na samych siebie, na swoje przeciwności, swoje lęki – zakończył metropolita łódzki.

Hasłem tegorocznej Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa z Księgi Wyjścia: „Prawica Twoja wsławiła się mocą (Wj. 15,6)”.

Centralne nabożeństwo odbędzie się w tym roku w prawosławnej cerkwi Św. Trójcy w Siedlcach 21, stycznia o godz. 18.00 Homilię wygłosi bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite