Nasze projekty

Debata Walentynkowa: „czystość nie jest dziś w modzie”

Po raz siódmy środowiska studenckie spotkały się z ekspertami na poznańskiej Debacie Walentynkowej

W tym roku odbyła się ona w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej 4 marca wieczorem pod hasłem „Czystość, a komu to potrzebne?”.

 

Debatę, w której wzięło udział blisko pół tysiąca młodych ludzi zorganizowało Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Politechnice Poznańskiej. Do udziału w spotkaniu zaproszono Dominikę Figurską – aktorkę filmową i teatralną, mamę piątki dzieci, która wraz z mężem wspiera akcje Fundacji Pro i która nie wstydzi się mówić publicznie o tym, że to wiara odgrywa ważną rolę w życiu jej rodziny. – Do czystości trzeba wychowywać od dziecka, praktycznie od urodzenia – zaznaczyła Figurska. Jej zdaniem przyczyną tego, że czystość nie jest dziś w modzie i że młodzi jej nie czują, leży właśnie w domu rodzinnym.

Reklama

Uczestnicząca w debacie Bogna Białecka, psycholog, specjalistka w dziedzinie rozwoju człowieka oraz autorka wielu książek o tej tematyce, przytoczyła natomiast wyniki badań, które jednoznacznie stwierdzają, że pary, które nie współżyją ze sobą przed zawarciem związku małżeńskiego, znacznie rzadziej się rozstają i rozwodzą – to stosunek 2 proc. par do 50 proc., kiedy to młodzi żyją na „kocią łapę”.

Z kolei ks. Jacek Rogalski, były wieloletni duszpasterz akademicki przy parafii św. Rocha w Poznaniu, zwrócił uwagę, że jeżeli młody człowiek nie odkryje własnej wartości, to swoje ciało będzie traktował jak towar. – Takie podejście lansowane jest m.in. w mediach, które bardzo często wyśmiewają ją i uprzedmiotowiają człowieka. Dla mediów jesteśmy bowiem tylko klientem, któremu wystarczy dobrze sprzedać towar, niezależnie od tego, co jest sprzedawane – stwierdził ks. Rogalski.

Doradził również dziewczynom, które chłopak namawia do współżycia przed ślubem i które nie są w stanie przekonać go do zachowania czystości, że lepiej będzie dla nich, jeśli po prostu go zostawią.

Reklama

Zaproszeni goście zachęcili również studentów do jak najlepszego wykorzystania czasu przedmałżeńskiego i nie obawiania się stawiania „drugiej połowie” wymagań, co przyniesie efekty w ich dalszym wspólnym życiu.

Debaty Walentynkowe to inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży o zasięgu krajowym, która największą popularnością cieszy się w ośrodkach akademickich. – Tematy są różne, ale idea jest wspólna: głębsza refleksja nad relacjami damsko- męskimi, rozważenie wątpliwości i rozwiązywanie problemów, jakie się z nimi wiążą – wyjaśnił Tomasz Kasprzak, rzecznik prasowy i członek delegat Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.


bt / Poznań

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę