Debata kobieca: Jesteś piękna!

Czym jest piękno? Jakie są najlepsze cechy kobiecości? - Wokół tych wątków koncentrowała się kobieca debata pt. "Jesteś piękna!" w sobotę na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie. W dyskusji zorganizowanej przez Stację7 wzięły udział: Anita Czupryn, Dominika Figurska, Aneta Liberacka, Zofia Pinchinat-Witucka i Anna Popek.

Reklama

Panelistki rozmawiały m.in. o pięknie zewnętrznym i wewnętrznym. „Jak ktoś ma piękną duszę, to widać to w jego obliczu” – stwierdziła Anna Popek. Zdaniem Zofii Pinchinat-Wituckiej sama uroda nie gwarantuje szczęścia i nawet piękno nie chroni od cierpienia. Prezes Fundacji Polska – Haiti podkreśliła, że piękno i mądrość w parze. Według niej, piękno to harmonia wszystkich elementów, które daje nam życie, tego co ludzkie i duchowe.

Potwierdziła to Dominika Figurska mówiąc, że piękno to harmonia tego, co wewnętrzne i zewnętrzne. Ciała i ducha – o które trzeba dbać. Przywołała słowa św. Hildegardy z Bingen iż „nasze ciało mamy na wypożyczenie”, dlatego ani kobieta, ani mężczyzna nie może zwalniać się z obowiązku dbania o nie.

„Nic nas nie zwalnia z tego, żebyśmy dbały o siebie. Ani staż małżeński, dzieci czy praca” – dopowiedziała Aneta Liberacka. Zwróciła też uwagę, iż zakochani są piękni, a to widać na ich twarzach. „Kochamy ludzi, którzy są dobrzy, mądrzy i dlatego są dla nas piękni” – dodała Anita Czupryn.

Reklama
Reklama

Jej zdaniem, kobiety potrafią w spotkaniu wydobywać z drugiego człowieka piękno i dobro, cechuje je idealizm, bardziej dostrzegają dobro niż zło. Są piękne bo dobre – podkreśliła.

Zdaniem Anny Popek najważniejsze cechy kobiety to możliwość dawania życia, umiejętność zadbania o ludzi w otoczeniu. Kobieta to idealistka, raczej widzi dobro niż zło, gdy trzeba – potrafi zawalczyć. Posiada też umiejętność robienia wielu rzeczy naraz.

Dominika Figurska zwróciła uwagę na typową dla kobiet troskę. – Kobieta jest stworzona do relacji. Macierzyństwo to, coś najpiękniejszego, co zostało nam dane – podkreśliła.

Reklama
Reklama

Zofia Pinchinat-Witucka zwróciła uwagę, iż kobiecość przez wiele lat a nawet wieków była wystawiona na próbę. – Kobieta zmuszona była do poświęcenia dużego obszaru w życiu. Wizja kobiety XXI wieku jest już inna niż w XIX wieku. Możemy wygospodarować czas, by pogłębiać komfort, radość życia – stwierdziła.

Anita Czupryn zauważyła, że kobiecość szczególnie objawia się w tzw. niepewnych czasach. – Wtedy, gdy boimy się utraty pracy, domu – cechą kobiety jest dawanie pewności w zmieniającym się świecie; to dom jest ostoją, pewnością w niepewności.

awo/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę