Nasze projekty
Reklama
Fot. Freepik

Czy stwarzając zagrożenie na drodze popełniamy grzech? Wyjaśnia duszpasterz kierowców

"Każdy, kto prowadzi pojazd w taki sposób, że wywołuje zagrożenie dla bezpieczeństwa swojego czy pasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego popełnia grzech, z którego trzeba się spowiadać" - przypomina ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

Dziś w niedzielę, 23 lipca rozpoczyna się Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców. Ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców, przypomina, że troska o zdrowie i życie zarówno swoje i innych jest podstawowym obowiązkiem chrześcijanina, dlatego każdy, kto stwarza zagrożenie na drodze, popełnia grzech, z którego trzeba się spowiadać.

„Zamiast naklejać rybkę na samochód, pokażmy swoją wiarę poprzez życzliwość na drodze”

Zauważa, że z każdym rokiem wzrasta świadomość moralnej odpowiedzialności za grzechy popełniane za kierownicą. Ludzie coraz częściej spowiadają się, że ktoś jechał po spożyciu alkoholu, szalał za kierownicą, prowadził pojazd nierozważnie łamiąc przepisy i narażając siebie i innych na wypadek.

Czasem ktoś zaznacza swoją wiarę przez naklejenie rybki z tyłu na samochodzie. Ale ja upominam: niech to pokaże także twoja jazda, twoja życzliwość, kultura na drodze, ustępowanie pierwszeństwa, przestrzeganie ograniczenia prędkości – mówi ks. Midura.

Reklama

ZOBACZ: Ten film musi zobaczyć każdy kierowca!

Dekalog kierowcy. 10 zasad

Przy okazji duszpasterz przypomina 10 zasad dla kierowców, które zawarto w tzw. dekalogu kierowcy: Nie bądź egoistą na drodze, nie bądź ostry w czynach i gestach wobec innych, nie szalej, nie rozwijaj brawurowych prędkości, nie zabijaj – bądź trzeźwy, szanuj innych na drodze, szanuj pieszych, przestrzegaj przepisów, szanuj pracę Policji.

Pytają mnie kierowcy, jak jeździć, aby nie płacić mandatów. Ogólnie chodzi o spokojną, kulturalną, roztropną jazdę. Jest takie stare przykazanie: prowadź swój pojazd w taki sposób, abyś na widok policjanta się uśmiechnął – radzi duchowny.

Reklama

Dekalog kierowcy można znaleźć w Internecie na stronie MIVA Polska, stowarzyszenia na rzecz misyjnych środków transportu (Mission Vehicle Association). MIVA Polska organizuje corocznie, w tym roku po raz 24., Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W dniach 23-30 lipca w kościołach będą zbierane fundusze na środki transportu dla misjonarzy. Zaproponowana przez stowarzyszenie misyjna „Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr” zachęca wiernych do wpłaty 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie kilometr drogi, jako dziękczynienie za szczęśliwą podróż.

W ubiegłym roku w ramach „Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr” na środki transportu dla misjonarzy zebrano prawie 4 mln zł. Najbardziej hojni okazali się wierni diecezji krakowskiej – zebrano przeszło 450 tys. zł, na drugim miejscu uplasowała się diecezja tarnowska – prawie 288 tys. zł, na trzecim poznańska – 256 tys. zł, a na czwartym diecezja kielecka z sumą 220 tys. zł.

Reklama

KAI, zś/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę