Brakuje wsparcia psychologicznego dla ofiar. Badania na temat pedofilii

Na etapie postępowań prokuratorskich, dzieci i młodzież wykorzystane seksualnie zazwyczaj nie mają wsparcia psychologa. Natomiast sprawcy przestępstw pedofilskich w internecie nie są konsultowani pod kątem ryzyka ponownego popełnienia czynów.

Po analizie akt zakończonych postępowań sądowych. Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała kolejne wnioski. Badanie zjawiska pedofilii w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 669 tomów akt z 262 postępowań sądowych z lat 2017-2020, zakończonych prawomocnym wyrokiem.

Wynika z nich, że na etapie postępowań przygotowawczych (prokuratorskich), objąć pokrzywdzone dzieci i młodzież opieką psychologa czy psychiatry. Może to uchronić przed powtórnym zranieniem oraz wycofaniem informacji o przestępstwie. To istotne czynniki przy składaniu zeznań przez osobę małoletnią. Ze zgromadzonych w badaniu danych wynika, że wsparcie psychiatryczne czy psychologiczne w postępowaniach otrzymuje tylko od 6 do 14 proc. pokrzywdzonych małoletnich.

Brakuje opinii seksuologów

Kluczowe jest również właściwe diagnozowanie sprawców przestępstw seksualnych. Z badań komisji wynika, że w sprawach przestępstw internetowych brakuje zasięgania opinii biegłych seksuologów, którzy oceniliby zachowanie sprawcy gromadzącego pornografię dziecięcą. To powoduje, że sąd przy wymierzaniu kary nie dysponuje informacjami co do przyszłego zagrożenia ze strony sprawcy.

Reklama
Reklama

Opinia seksuologa pomaga zastosować odpowiednie kary i środki resocjalizacyjne czy terapeutyczne, które mogą zmniejszyć ryzyko recydywy. Kary w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich powinny być pochodną nie tylko rodzaju, ciężaru przestępstwa, ale też profilu sprawcy.

Badanie przeprowadzono na podstawie spraw z ostatnich lat

Ponadto, sądy rzadko zalecają czy zobowiązują sprawców do podjęcia terapii, w szczególności, gdy chodzi o uzależnienia od alkoholu. Tymczasem, większość sprawców – 80 proc. w badanych przez komisję sprawach – popełnia przestępstwo pod wpływem alkoholu lub narkotyków, lub jest od nich uzależnionych.

Komisja kontynuuje badania na temat pedofilii. Obecnie prowadzone są prace nad przygotowaniem raportu państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Publikacja zaplanowana jest na koniec lipca.

Reklama
Reklama

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę