Nasze projekty

Na tę wiadomość czekało wiele kobiet w ciąży. Od czerwca bezpłatne badania dla wszystkich

Już nie tylko kobiety po 35. roku życia, obciążone rodzinnie, czy te które wcześniej poroniły. Od czerwca badania są za darmo dla wszystkich. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę.

fot. freepik.com

Zajmują tylko pół godziny, a dają spokój na kolejne miesiące. Od 5 czerwca 2024 r. każda kobieta, która jest w ciąży, może wykonać badania prenatalne bezpłatnie – niezależnie od swojego wieku, czy wcześniejszego poronienia.

Bezpłatne są badania podczas pierwszego i drugiego trymestru. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego.

Dzięki temu można zdiagnozować miedzy innymi: zespół Downa, Edwardsa, hemofilię, mukowiscydozę, czy wrodzoną łamliwości kości. Badania dają także przewidywania co do potencjalnych kłopotów w trzecim trymestrze i w dalszych etapach ciąży na przykład nadciśnienie ciążowe, czy hipotrofia, kiedy dziecko przestaje rosnąć. 

Reklama

Jeśli badania wykażą coś niepokojącego, kobieta może skorzystać z pogłębionej diagnostyki. To amniopunkcja – badanie inwazyjne, obarczone 2-procentowym ryzykiem dla dziecka. Można też wykonać echo serca płodu. Wady tego organu są najczęstszymi zaburzeniami u nienarodzonych dzieci. Wczesne wykrycie nieprawidłowości, to możliwość wczesnego leczenia.

Już teraz widać wzmożone zainteresowanie – wiele placówek przyjmuje o 40 proc. więcej pacjentek.

gov.pl, tvn24.pl, jk/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę