Nasze projekty

Bezdomni na pomoc w walce z epidemią

Ponad 20 bezdomnych włączyło się w działania lubelskiej akcji pod nazwą „Dzban", która wspiera osoby dotknięte epidemią. Wielu z nich straciło pracę, postanowili swój czas poświęcić na pomoc innym.

Ks. Mieczywał Puzewicz jest przewodniczącym Rady Programowej Centrum Wolontariatu w Lublinie oraz inicjatorem tych działań. Wsparcie żywnościowe trafia do rodzin, które wskutek epidemii już utraciły pracę. Mąka, ryż, chleb, czy makaron trafiają też do najuboższych z najbiedniejszych parafii archidiecezji lubelskiej. Dary są rozwożone nie tylko w Lublinie, ale trafiły też, m.in. do Rakołup, Żmudzi, na lubelskim Powiślu, czy Polesiu – mówi Paweł, który włączył się dobrowolnie do akcji.

Lubelscy bezdomni „odpowiedzieli na nasz apel i sami włączyli się w pomoc. Pomagają przy pakowaniu i dystrybucji darów” – mówi ks. Mieczysław. W działania włączyli się też lubelscy terytorialsi, a finansowo także wielu mieszkańców. Udało się już zebrać 25 ton żywności.

Akcja „Dzban” jest jedną z kilku lubelskich inicjatyw, które pojawiły się po wystąpieniu w Polsce epidemii. Wcześniej z inicjatywy ks. Mieczysława Puzewicza, Centrum Wolontariatu w Lublinie uruchomiło fabrykę szycia maseczek i fartuchów ochronnych, w której obecnie pracuje ponad 300 osób. Szyją też więźniowie w zakładach karnych i czeczeńskie uchodźczynie. Dodatkowo działa modlitewna inicjatywa „maseczka duchowa”, w której chętni modlą się za konkretne, znane im z imienia osoby – chorych, ich rodziny, ale także pracowników służb medycznych. Wolontariusze pomagają też seniorom w sprawunkach i przy wykupie lekarstw, a wolontariusze-psychoterapeuci udzielają psychologicznych porad tym, którzy zmagają się z koronawirusem.

Reklama

KAI/ Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę