Nasze projekty

Beatyfikacja ks. Jana Machy przełożona

Zaplanowana na 17 października 2020 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy została przeniesiona na 2021 rok. O decyzji poinformował abp Wiktor Skworc na portalu archidiecezji katowickiej

– Jest moim obowiązkiem poinformować, że planowana na 17 października br. beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Ta decyzja została podjęta po konsultacji i w łączności z kard. [Angelo] Becciu, Prefektem Kongregacji ds. Świętych. Aktualnie oczekujemy wyznaczenia nowego terminu beatyfikacji. Przedstawiliśmy nasze propozycje, ale czekamy na ostateczną decyzję Ojca Świętego, o której poinformujemy – powiedział metropolita katowicki w nagraniu wideo opublikowanym na stronie archidiecezji i przesłanym do mediów.

Abp Wiktor Skworc dodał, że przesunięcie terminu beatyfikacji jest też szansą na lepsze przygotowanie do tej ważnej uroczystości.

– Czas, który nas dzieli od beatyfikacji będziemy chcieli wykorzystać, aby jeszcze lepiej poznać Sługę Bożego ks. Jana Machę. Będziemy chcieli się z nim prawdziwie zaprzyjaźnić i przyjąć treści, które były tak bardzo istotne w jego życiu – podsumował metropolita.

Reklama
Reklama

– Nowy termin beatyfikacji zostanie ogłoszony po akceptacji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Na chwilę obecną możemy zapewnić, że, będzie to 2021 rok. Aktualny stan epidemii uniemożliwia przeprowadzenie beatyfikacji w ogólnodostępnej formie. Sytuacja związana z pandemią SARS-CoV2 w Polsce i w Europie jest wciąż niepewna i bardzo dynamiczna. Nie wiemy w jakim kierunku będą rozwijały się decyzje służb sanitarno-epidemiologicznych – powiedział ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego.

– Beatyfikacja jest bez wątpienia bardzo ważnym wydarzeniem dla Kościoła lokalnego i zresztą nie tylko.  Nie chcemy, aby ewentualne ograniczenia uniemożliwiały osobiste wzięcie udziału w tej uroczystości przez wiernych. Poza tym, jak podkreślił abp Skworc, zależy nam wszystkim, aby do tego wydarzenia przygotować się i to nie tylko od strony logistycznej i organizacyjnej, ale przede wszystkim duszpasterskiej i duchowej. Chcielibyśmy, aby beatyfikacja ks. Jana Machy stała się okazją do wzmocnienia wiary i ożywienia życia religijnego w naszej archidiecezji – dodał ks. Wojtal.

Przygotowaniami do beatyfikacji kieruje powołany w 25 lutego 2020 Zespół Organizacyjny, który z wraz wybuchem pandemii musiał ograniczyć działalność i aktywność.

Reklama
Reklama

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Królewskiej Hucie. W 1939 roku przyjął święcenia kapłańskie, we wrześniu rozpoczął pracę duszpasterską w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Tam zaangażował się w pomoc charytatywną, otaczając opieką szczególnie wdowy i dzieci, których ojcowie zostali zamordowani lub uwięzieni. Pomagał z jednakowym zaangażowaniem zarówno Polakom jak i mieszkającym na terenie Rudy Śląskiej i okolic Niemcom. W szczytowym okresie działalności w kierowanej przez niego organizacji pomocowej, w której skupił harcerzy, studentów i młodzież z okolic, działało ok 4000 osób.  Jego działania nie uszły uwadze hitlerowców – został aresztowany we wrześniu 1941 roku i osadzony najpierw w Mysłowicach, a potem w Katowicach. Tam 17 lipca 1942 sąd skazał go na karę śmierci pod zarzutem „zdrady stanu”. Próby odwołania się od wyroku, podejmowane zarówno przez rodzinę jak i władze kościelne, nie przyniosły rezultatu. Wyrok został wykonany poprzez ścięcie na gilotynie 3 grudnia 1942 roku. W 2013 roku arcybiskup Wiktor Skworc rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

ah, archidiecezja katowicka/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite