Nasze projekty

Aktorzy Narodowego Czytania przekazali honoraria na Dzieło Pomocy „Ad Gentes”

Ponad 60. artystów, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Balladyny” Juliusza Słowackiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie przekazało swoje honoraria rzecz Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Środki te zostaną przeznaczone na walkę ze skutkami wirusa COVID-19 w najbiedniejszych krajach świata. - Jesteśmy wdzięczni za ten szlachetny gest - powiedział bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

W Narodowym Czytanie, które zainaugurowała w sobotę 5 września Para Prezydencka, w warszawskim Ogrodzie Saskim wzięło udział ponad 60. aktorów m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski.

Wszyscy artyści postanowili przekazać swoje honoraria na rzecz Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, aby wesprzeć walkę ze skutkami wirusa COVID-19 w najbiedniejszych krajach świata. – Jesteśmy wdzięczni za ten szlachetny gest wszystkim artystom – mówi bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jak dodał, mimo, że aktorzy w Polsce sami borykają się z trudnościami ekonomicznymi spowodowanymi pandemią i ograniczeniami z nią związanymi, pomyśleli o najuboższych z ubogich, którym pomagają polscy misjonarze w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. W ten sposób świat kultury włączył się w ogólnopolską akcję pomocy, którą „Ad Gentes” prowadzi od połowy czerwca.

Wzorem lat ubiegłych Narodowe Czytanie odbyło się w największych polskich miastach, licznych miejscowościach, a także za granicą – łącznie to ponad trzy tysiące miejsc. „Balladyna” była czytana w szkołach, bibliotekach, zakładach karnych, szpitalach, domach pomocy społecznej i muzeach.

Reklama
Reklama

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Przyszłoroczną lekturą będzie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

KAI/kh

Przeczytaj również

  Reklama
  Reklama

  Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

  Najciekawsze artykuły

  co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

  Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

  Reklama

  SKLEP DOBROCI

  Reklama

  PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

  Reklama
  WIARA I MODLITWA
  Wspieraj nas - złóż darowiznę