Nasze projekty

Abp Ryś zajmie się zaniedbaniami bpa Andrzeja Dziuby

Kuria łódzka poinformowała, że Stolica Apostolska upoważniła metropolitę łódzkiego, abpa Grzegorza Rysia do zbadania zaniedbań, jakich bp Andrzej Dziuba miał się dopuścić w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne.

W piątek, 23 października, kuria metropolitalna w Łodzi poinformowała o przekazaniu dalszego dochodzenia w sprawie bpa Dziuby abpowi Grzegorzowi Rysiowi. Jak napisał w komunikacie Kanclerz Kurii, ks. Zbigniew Tracz, „w następstwie formalnych zgłoszeń, Stolica Apostolska, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka Vos estis lux mundi (art. 10 §1), upoważniła arcybiskupa metropolitę łódzkiego do przeprowadzenia dochodzeń w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa Andrzeja Dziuby w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych diecezji łowickiej.”

Jednocześnie podano, że zakończył się diecezjalny etap dochodzeń w sprawie tych zaniedbań.

Na początku września w OKO.press opublikowano tekst, w którym oskarżono abpa Rysia o rzekomy brak reakcji w sprawie zaniedbań bpa Andrzeja Dziuby. W odpowiedzi na tę publikację metropolita łódzki wydał oświadczenie, w którym napisał, że kiedy spotkał się z nim poszkodowany w sprawie mężczyzna, abp Ryś przeprowadził dochodzenie w wyznaczonym w motu proprio terminie 30 dni. Następnie przekazał sprawę Kongregacji ds. Biskupów. Opóźnienie w załatwianiu tej sprawy wytłumaczył abp Ryś faktem, że poszkodowany przez kilka miesięcy nie nawiązał kontaktu z metropolitą łódzkim, mimo wyraźnej informacji o potrzebie takiego działania, przekazanej mu przez abp. Wojciecha Polaka.

Reklama
Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Oświadczenie Metropolity Łódzkiego ws. publikacji OKO.press na jego temat

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę