Nasze projekty

Abp Ryś w czasie nabożeństwa ekumenicznego: Bóg wzywa nas do przekraczania granic

Drugie i ostatnie w tym roku nabożeństwo ekumeniczne w ramach tygodnia modlitw o jedność chrześcijan odbyło się w niedzielę wieczorem w Kościele Ewangelicko – Augsburskim św. Mateusza w Łodzi. Liturgii przewodniczył ks. Michał Makula – proboszcz parafii luterańskiej, a kazanie wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Youtube.com/Archidiecezja Łódzka

Każdy z naszych Kościołów ma swoje zasady i ważne jest, aby je znać i traktować je w sposób właściwy, w posłuszeństwie i poważnie. Tylko, że to jest dopiero punkt wyjścia. Nie wystarczy żyć tylko według swoich zasad, nie wystarczy je znać i według nich pieczołowicie postępować. Pan Cię może poprowadzić poza to. Wiara jest poddaniem się Duchowi Świętemu, który jest Duchem każdej zasady, każdego prawa, i który prowadzi w sposób suwerenny – mówił abp Ryś.

Po co nam ten ekumenizm? Pewnie każdy z nas chce dążyć do czegoś innego w tym dialogu ekumenicznym. Czasem zdarza się, że ekumenizm rozumiemy, jako sprowadzenie błądzących na właściwe ścieżki – zapewniam was – w tym myśleniu także jesteśmy bardzo ekumeniczni, bo ono towarzyszy wszystkim Kościołom i wszystkim wspólnotom – zauważył pastor luterański. Jak ekumenizm ma wyglądać w praktyce uczymy się przede wszystkim od rodzin mieszanych wyznaniowo, które każdego dnia podejmą ważne tematy na ważne kwestie. To od was tego ekumenizmu chcemy się uczyć. – mówił we wprowadzeniu do nabożeństwa proboszcz parafii ewangelickiej.

Reklama
Reklama

Podczas nabożeństwa teksty biblijne czytały trzy panie z trzech różnych kościołów: Kościoła Prawosławnego, Kościoła Rzymskokatolickiego i Kościoła Ewangelickiego. Ich mężowie należą do wspólnoty ewangelickiej.

„Jezus chce przekroczyć granicę niewyobrażalną”

O granicach postawionych przez Boga Narodowi Wybranemu i o ich przekraczaniu, mówił w homilii na postawie liturgii Słowa Bożego arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

Słowo wzywa nas bardzo zdecydowanie do przekraczania granic, które po ludzku wydają się nieprzekraczalne. Rut ma przekroczyć granicę niewyobrażalną dla niej, jak i dla jej teściowej. Marzenie Rut mogło się spełnić po 300 latach, ale ona ma w sobie to pragnienie – twój ród będzie moim rodem, a twój Bóg będzie moim Bogiem. Bóg te pragnienie spełnił! – mówił abp Ryś.

Reklama
Reklama

Zwrócił uwagę, że dzisiejsza ewangelia – pokazuje nam Jezusa, który chce przekroczyć granicę niewyobrażalną. Chce iść do domu rzymskiego oficera, który jest dowódcą okupacyjnej armii, i do tego wejść do domu poganina, choć wie, że jako Żyd może się skalać – dodał.

W liście Pawła do Rzymian widzimy Pawła, który możemy powiedzieć jest wcielonym mostem – Żyd z urodzenia, Rzymianin z obywatelstwa, a Grek z wykształcenia, a do tego pisze w swoim liście, że ma w sobie pragnienie głoszenia Ewangelii barbarzyńcom. Paweł jest gotów przekraczać granice, które są granicami kultury. – podkreślił.

To są granice ustanowione przez Boga i zapisane w Jego przykazaniach i w Jego prawie. Jeśli Bóg nas wzywa do przekraczania prawa, które nam sam dał, sam ustanowił, to nie wzywa do tego ludzi, którzy sobie prawo Boga lekceważą, albo interpretują sobie prawo tak jak im wygodnie. Do przekroczenia granic – Bóg wzywa tych – dla których to prawo jest cenne! – tłumaczył kaznodzieja.

Reklama

Nabożeństwo zakończyła wspólnie odmówiona Modlitwa Pańska oraz błogosławieństwo, którego udzielili: ks. bp Włodzimierz Jaworski z kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz ks. abp Grzegorz Ryś i ks. bp Marek Marczak z Kościoła Rzymskokatolickiego.

Nabożeństwo Słowa Bożego przeplatane było śpiewami ekumenicznej wspólnoty Taize przygotowanymi przez Scholę Dominikańską z Łodzi.

Na terenie Archidiecezji Łódzkiej znajdują się świątynie należące do kilku Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, wśród których są: Cerkiew Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – z biskupem Atanazym ordynariuszem diecezji łódzko – poznańskiej, Kościół Ewangelicko – Augsburski – z biskupem Janem Cieślarem ordynariuszem diecezji warszawskiej, Kościół Ewangelicko – Reformowany – z biskupem naczelnym Kościoła – Markiem Izdebskim, Kościół Ewangelicko – Metodystyczny, Zbór Chrześcijan Baptystów, Kościół Starokatolicki Mariawitów – z biskupem Włodzimierzem Jaworskim – ordynariuszem diecezji śląsko – łódzkiej i Kościół Polskokatolicki.

SPRAWDŹ: Ks. Kowalski: bez Słowa Bożego nie zostałbym księdzem

ag/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę