Nasze projekty

Ks. Kowalski: bez Słowa Bożego nie zostałbym księdzem

O Niedzieli Słowa Bożego, ale też osobistej historii związanej z powołaniem kapłańskim opowiedział w programie "Między ziemią a niebem" ks. Marcin Kowalski, współautor cyklu i książki "Jutro Niedziela", autor licznych artykułów na Stacji7, a ostatnio również nowo mianowany członek Papieskiej Komisji Biblijnej. "Bez Słowa Bożego nie zostałbym księdzem" - mówił w rozmowie z red. Pauliną Guzik.

Dlaczego papieżowi zależało na ustanowieniu Niedzieli Słowa? Franciszek – jak podkreślił ks. Kowalski – tłumaczy to w swoim liście, w którym odwołuje się do 24 rozdziału ewangelii św. Łukasza, „gdzie Jezus wędruje z uczniami do Emaus i żeby poznali Go, otwiera im oczy i zaczyna im tłumaczyć swoją historię przez pisma”.

Mesjasz musiał cierpieć, zmartwychwstać… I to wszystko jest gdzieś zapisane w Biblii. Bibliści do tej pory szukają miejsc, gdzie zapisana jest historia Mesjasza. Do dziś nas interesuje, jak Jezus tę swoją katechezę prowadził, ale to jest też punkt wyjścia dla naszej celebracji Niedzieli Słowa Bożego, czyli żeby spotkać się z żywym Jezusem, Jezusem zmartwychwstałym, pełnym mocy – podkreślił ks. Kowalski.

Biblista zwrócił uwagę, że ta niedziela jest po to, „aby odkryć Słowo Boże, jak ważne jest w życiu Kościoła, ale też w naszym życiu, żeby ono nas inspirowało”.

Reklama
Reklama

Papież mówi, że ono prowokuje, zmusza do wychodzenia ze swego wygodnego świata do miłości i ożywia Kościół – zauważył.

„Bez Słowa Bożego nie zostałbym księdzem”

Ks. Kowalski opowiedział również osobistą historię związaną ze Słowem Bożym, kiedy jeszcze studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, ale wciąż zastanawiał się nad drogą życia.

Reklama
Reklama

Wszedłem do kościoła akademickiego w Warszawie i pomyślałem sobie, bijąc się już z myślami, że to koniec, muszę wreszcie wybrać i poprosiłem Pana Boga, żeby takie słowo mi dał, konkretne, bo tylko wtedy mógłbym pójść za Nim. I potem otworzyłem Biblię trafiając na 12 rozdział Ewangelii św. Mateusza, gdzie jest piękne słowo, które czyta Jezus i aplikuje również do siebie: „Ty jesteś sługą, którego wybrałem, w którym mam upodobanie. Zaniesiesz moje prawo narodom”. I wtedy studiowałem prawo, więc jeszcze w ostatnim odruchu zapytałem, czy to jest właśnie to prawo i administracja, którą mam zanieść, ale już wiedziałem, że trzeba się szykować po prostu do zupełnie nowej drogi i to słowo otwarło przepiękną drogę, której sobie nawet nie wyobrażałem – mówił ks. Kowalski. I dodał, że bez Słowa Bożego nie zostałby księdzem.

Członek papieskiej komisji

Ks. Kowalski, nowo mianowany członek Papieskiej Komisji Biblijnej, wytłumaczył również na czym polega praca tego organu, który został powołany w 1902 roku. Ma odpowiadać na różnego rodzaju kwestie badawcze, problematyczne związane z Pismem Świętym, ale także rozwijać nauki biblijne, opracowywać dokumenty, służyć papieżowi i Kościołowi w kwestiach Biblii – podkreślił.

Reklama

ZOBACZ: Ks. Marcin Kowalski, współautor “Jutro Niedziela”, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę