Nasze projekty

Abp Ryś u grobu św. Jana Pawła II: człowiek o zmarzniętym sercu, to człowiek, który stracił zdolność do miłości

"Jeśli przychodzisz do człowieka, który ma zmarznięte serce, nie wystarczy mu powiedzieć, że jest mu zimno, tylko musisz go ogrzać" - mówił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w czasie porannej mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

fot. Episkopat News/flickr.com

Wierni modlili się w tej Eucharystii między innymi za zmarłego w miniony poniedziałek wieloletniego redaktora Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego, Aleksandra Kowalskiego. Abp Ryś nawiązując do słów „przyszedłem ogień rzucić na ziemię”, postawił pytanie, dlaczego ogień i przywołał odpowiedź św. Grzegorza Wielkiego.

Mówi tak: „Słusznie Duch ukazuje się w ogniu, ponieważ każde serce, które wypełnia, dotąd zdrętwiałe z mrozu rozpala pragnieniem swojej wieczności. Jezus posyła ogień, ponieważ wie, że Jego orędzie trafia do ludzi o sercach zdrętwiałych z mrozu, że przychodzi do ludzi o zamarzniętych sercach”. Jeśli przychodzisz do człowieka, który ma zmarznięte serce, nie wystarczy mu powiedzieć, że jest mu zimno, tylko musisz go ogrzać. Jeśli będziesz mu tylko mówił, dlaczego zmarzł i nawet będziesz miał rację, jeśli będziesz go uroczyście napominał, że był nieroztropny, że się wystawił na zimno i tak dalej i tak dalej, niczego nie zmienisz, jeśli go nie zagrzejesz – mówił.

Jak podkreślił, „człowiek o zmarzniętym sercu, to człowiek, który stracił zdolność do miłości”. Pytanie: czy tacy ludzie byli tylko za czasów Jezusa i czy tylko za czasów Grzegorza Wielkiego? A może widzicie ich dookoła siebie? A może widzicie ich w lustrze? Naszym problemem jest to, że potrafimy takim ludziom wszystko wytłumaczyć, o wszystkim ich pouczyć, za wszystko ich upomnieć, ale jeśli czynimy to bez miłości, to dalej pozostają zamarzniętym i sercami. Jezus przyszedł rzucić ogień na ziemię. Niosą go ci, którzy są sami zapaleni, co daj nam Panie Boże – mówił metropolita łódzki.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę