Nasze projekty

Abp Ryś do młodych: Każdy z nas ma swoją drogę do Boga. Nie kopiujcie świętych!

"Każdy z nas ma swoją drogę do Boga. Nie kopiujcie świętych, ani bardzo dawnych, ani bardzo nie dawnych. Trzeba mieć odwagę, aby we wspólnocie, ale każdy po swojemu, iść do Pana Boga" - mówił abp Grzegorz Ryś podczas "Nocy Świętych".

Fot. archidiecezja.lodz.pl

Podobnie jak w latach ubiegłych, do katedry św. Stanisława Kostki przyjechali młodzi ludzie wraz ze swoimi duszpasterzami, aby wspólnie na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem wpatrywać się w postacie świętych, którzy są drogowskazami na drodze do świętości. „Noc Świętych” jest organizowana od 2011 roku przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.

Bezpieczny port

Wśród wielu znanych i nieznanych świętych, w tym roku uczestnikom nocnego spotkania zaprezentowano świętych związanych z Portugalią, a więc państwem, którego stolicą jest Lizbona – która została wybrana przez Ojca Świętego Franciszka na miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku.

Tegoroczne spotkanie w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych zatytułowane zostało: Bezpieczny port. Dlaczego taki tytuł tegorocznej Nocy Świętych? Pomysł zrodził się z przygotowań do przyszłoroczny Światowych Dni Młodzieży, a bezpieczny port, to po portugalsku po prostu Lizbona, a wiec miejsce, gdzie w lipcu i sierpniu zgromadzą się młodzi z całego świata, by wspólnie się modlić. Dziś wraz ze świętymi chcemy dobić do Bezpiecznego Portu, którym jest Jezus – mówi ks. Paweł Bogusz, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Reklama

W czasie trwania Nocy Świętych młodzi mieli wypisać – na wcześniej przygotowanych kartkach osoby, które są dla nich drogowskazami do tego, by dobrze żyć i w swoim życiu się nie zgubić. Uczestnicy spotkania poznali i nauczyli się polskiej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz obejrzeli przygotowaną – już tradycyjnie – przez teatr pantomimy Iuventus Dei – pantomimę o św. Bartłomieju.

Niezwykle poruszającym momentem było świadectwo kl. Carlosa Zaldiba Aguilery z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, który przyjechał do Łodzi z Manzanillo (Kuba) na ŚDM, które odbywało się w 2016 roku w Krakowie. Carlos rok po ŚDM powrócił do Polski usłyszawszy głos Pana Boga i zachwyciwszy się osobą św. Faustyny Kowalskiej, patronki Miasta Łodzi i ówczesnych Światowych Dni Młodzieży. Drugim przejmującym słowem było świadectwo brata Bazylego – franciszkanina, który przybliżył postać św. Antoniego z Padwy – który urodził się w Lizbonie.

Zgromadzeni na tegorocznej Nocy Świętych mieli również czas na modlitwę osobistą, by rozeznać swoje powołani odczytując co Pan mówi do ich serca, by droga, którą będą podążać w przyszłości była tą właściwą.

Reklama

„Każdy z nas ma swoją drogę do nieba”

W czasie spotkania swoje słowo do młodych skierował arcybiskup Grzegorz Ryś, który powiedział miedzy innymi: Drodzy młodzi, po dzisiejszym wieczorze jestem pewien, że nie jesteście żadną przyszłością Kościoła – jesteście Jego teraźniejszością! To jest niesamowite zobaczyć jak bierzecie Kościół na siebie dzisiaj, nie czekając jak będziecie mieli 60, 70, czy 80 lat. Jak wy potraficie to zrobić czerpiąc pełnymi garściami z Jego tradycji! Bo wielu ludziom by się wydawało, że młodzi mają taką pokusę, że wszystko się od nich zaczyna, a wy pokazaliście, że dzisiaj byliście w XIII, XVI i w XX wieku i wszędzie nas pociągnęliście za sobą – to jest coś zupełnie niesamowitego! Jak jest dobrze poprowadzić się młodym w Kościele. To jest coś niesamowitego – zauważył abp Grzegorz.

Wskazując na postać bł. Carlo Acutisa ksiądz arcybiskup przypomniał jego myśl, którą trzeba przyjąć w Noc Świętych. Błogosławiony Carlo mówił tak – Papież Franciszek to często przytacza – Pan Bóg wszystkich stwarza jako oryginały, a stanowczo za dużo ludzi umiera jako kserokopie. Świętych trzeba naśladować, ale nie da się ich przekopiować. Nikt nas nie będzie kserokopią: Carla Acutisa, św. Antoniego, czy św. Bartłomieja. Każdy z nas ma swoją drogę do Boga. Nie kopiujcie świętych, ani bardzo dawnych, ani bardzo nie dawnych. Trzeba mieć odwagę, aby we wspólnocie, ale każdy po swojemu, iść do Pana Boga – apelował metropolita łódzki.

Uczestnicy modlitewnego spotkania mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, duchowo przeżyć spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wyśpiewać litanie do wszystkich świętych, oddając cześć tym znanym i tym mniej znanym świętym.

Reklama

Oprawę muzyczną tegorocznej Nocy Świętych przygotował chór i orkiestra pod dyrekcją krakowskiego kompozytora i producenta muzycznego – Huberta Kowalskiego. Kiedy usłyszałam, że hasłem tegorocznej Nocy Świętych będzie przygotowanie do ŚDM w Lizbonie, to od razu pomyślałam o Hubercie, którego znam osobiście i uważam, że skoro on przygotował polską aranżację hymnu na ŚDM w Lizbonie, to nikt inny nie przygotuje muzycznie lepiej tego wydarzenia jak on. Dlatego też w naszym diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym w Porszewicach wraz z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży zorganizowaliśmy trzydniowe warsztaty dla młodych, którzy śpiewem i grą na instrumentach chcieliby posługiwać na tegorocznej Nocy Świętych – tłumaczy Agnieszka Podgórska, organizatorka warsztatów muzycznych.

Noc świętych odbyła się także w innych miastach Archidiecezji Łódzkiej, miedzy innymi w Bełchatowie, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim.

Ks. Paweł Kłys/KAI, zś/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę