Nasze projekty

Abp Hoser: Nie możemy być obojętni wobec uchwalanego prawa

- Nie możemy być obojętni wobec uchwalanego prawa ponieważ wyznacza ono normy dla całego społeczeństwa - powiedział abp Henryk Hoser w Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej. Zgodnie z tradycją w święto patronki Europy św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) biskup diecezji warszawsko-praskiej spotkał się z uczestnikami Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin Totus Tuus i odprawił dla nich Mszę świętą. W homilii przypomniał o godności osoby i wartości ludzkiego życia.

– Idziemy na Jasną Górę żeby odnowić w sobie Słowa Życia, żeby ukazać kim jest człowiek, jaką ma wartość oraz z jakim szacunkiem należy odnosić się do ludzi – zwłaszcza tych najmniejszych i najsłabszych, którzy nie mogą sami się bronić, którzy są zupełnie zależni od innych. Nie chodzi tu tylko o niepełnosprawnych ale także o tych, którzy jeszcze się nie narodzili, bo ludzie nie dają im się narodzić, bo zabraniają im poznać Boga w życiu ziemskim, bo pozbawiają ich zasług własnego dążenia do nieba – powiedział abp Hoser.

 

Przestrzegł on przed deprecjonowaniem osób i ściąganiem ich w dół w kierunku tego, co jest złe. – Nie możemy być obojętni wobec tego, co się uchwala jako prawo, bo prawo jest normatywne, czyli wyznacza normy dla całego społeczeństwa. Winno zatem opierać się na odczytywaniu tego, kim jest człowiek. Tymczasem, jak stwierdził abp Hoser – mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której dochodzi od uchwalania prawa przeciwnego ludzkiej naturze, która jak przypomniał – nie jest tylko naturą katolicką, ale powszechna czyli taką, która łączy wszystkie osoby. – Jeżeli zignorujemy to, jeżeli sprowadzimy człowieka tylko do materiału biologicznego, to dobrych czasów sobie nie szykujemy – ostrzegł bp warszawsko-praski.

Reklama
Reklama

 

Stwierdził, że podobnie jak dwa tysiące lat temu potraktowano Jezusa Chrystus, tak dziś współczesny świat traktuje Kościół lekceważąc a niekiedy nawet kpiąc sobie z tego, co głosi. Jak wielu nazywa go dziś zawalidrogą, czy źródłem zła. – To nieustanne deprecjonowanie wartości i znaczenia obecności Bożej w naszym społeczeństwie jest naszym największym błędem. Jest to również źródłem niepokoju wszystkich wierzących. Stąd idąc na Jasną Górę prośmy Boga o odnowienie dla naszego narodu – zaapelował abp Hoser.

 

Reklama
Reklama

32. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus wyszła z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie 5 sierpnia. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia. Mimo upałów z dnia na dzień pielgrzymów przybywa. Obok młodzieży i osób starszych idzie także spora liczba małżeństw z małymi dziećmi. Najmłodsi przemierzają pielgrzymi szlak w wózkach lub na ramionach rodziców. Natomiast dzieci w wieku od 6 do 12 lat idą w grupie białej, którą opiekuje się kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.


mag / Warszawa

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę