Nasze projekty

500 lat temu nawrócił się św. Ignacy Loyola. Jezuici poświęcili mu najbliższy rok

500 lat temu zaczęło się nawrócenie św. Ignacego Loyoli, po tym gdy jako żołnierz armii króla hiszpańskiego został poważnie ranny w nogę. To wydarzenie upamiętni Rok Ignacjański, który potrwa od 20 maja 2020 roku do 31 lipca 2022 roku.

Ignacego cechowało niestrudzone zgłębianie prawdy o własnym życiu. Z woli Bożej został pielgrzymem w ciągłym poszukiwaniu, które doprowadziło go do pozostawienia wszystkiego. Z więzień ówczesnych władz kościelnych w Hiszpanii udał się do Włoch, z Włoch do Jerozolimy, gdzie pragnął osiedlić się na stałe. Jednak wypędzony stamtąd przez kustosza Ziemi Świętej podróżował do Paryża, tam zasiadał w ławach Sorbony, a potem pielgrzymował przez całą Europę i wreszcie jako pątnik dotarł do Rzymu, gdzie w 1538 roku osiadł na stałe i został generałem rodzącego się Towarzystwa Jezusowego, aż do śmierci w 1566 roku – przypomniał sekretarz generała zakonu jezuitów o. Gian Giacomo Rotelli.

„Od tej rany zaczął widzieć wszystko na nowo”

Jak podkreśla, ustanowienie roku jubileuszowego ma nie tylko zachęcić to poznania duchowości ignacjańskiej, ale uczcić „dzieło Boga w tym człowieku wojska i dworu, jakim był Ignacy z Loyoli”.

Bóg przemienił go przez poważną ranę jednej nogi w bitwie, co przekreśliło wszystkie jego perspektywy i doprowadziło go do dotknięcia z bliska śmierci, do bycia pokornym i wielkim pielgrzymem woli Bożej. Od tej rany zaczął widzieć wszystkie rzeczy na nowo. Ta ignacjańska przemiana w czasach pandemii przynagla nas do przemiany naszego życia osobistego i społeczeństwa, w którym żyjemy, aby przepaść między nielicznymi, posiadaczami wielkich bogactw, a ubogimi nie powiększała się, lecz, jeśli to możliwe, została zmniejszona. A potem, aby każdy z nas – skonfrontowany na płaszczyźnie osobistej z chorobą i śmiercią wielu osób, także naszych bliskich – mógł oprzeć swoje życie na autentycznie ludzkich wartościach, aby być pojednanym i sprawiedliwym – podkreślił o. Rotelli.

Jubileuszowy rok potrwa do 31 lipca 2022 roku

Obchody Roku Ignacjańskiego zainauguruje w Pampelunie o. Arturo Sosa, generał Towarzystwa Jezusowego.

kh/Vatican News/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę