Nasze projekty

4 tysiące maturzystów na Jasnej Górze

Wspólne Eucharystie, nabożeństwa Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, znalazły się w programie dwudniowej (24-25 marca) pielgrzymki maturzystów diecezji płockiej na Jasną Górę: „Przed Wami nieustający egzamin z życia, próba ludzkiej i chrześcijańskiej dojrzałości” – mówił do maturzystów bp Mirosław Milewski.

„Wyruszając w dorosłe życie, zabierzcie ze sobą dwa najważniejsze przykazania miłości Boga i bliźniego. To wasza `duchowa mapa`, wasz GPS. Wiemy, że nie chcecie zmarnować swojego życia. Dzięki tym przykazaniom nie zagubicie się i nie stracicie właściwego kierunku. Na przykazaniach Boga i drugiego człowieka budujcie wasze życie i w ich perspektywie dokonujcie życiowych wyborów” – zwrócił się do maturzystów bp Mirosław Milewski.

Zapewnił młodzież, że „przyjaźń z Bogiem nie zniewala”, ona poszerza wolność serca i nadanie życiu smak, bo „Bóg niczego nie zabiera, a daje wszystko”. Prosił, by młodzi „nie lękali się przyszłości”, lecz czerpali ze źródła „wody żywej”, którą jest Chrystus. Przypomniał też postać Heleny Kmieć, 26-letniej misjonarki, którą zamordowano w Boliwii. Zaznaczył, że w jej życiu na pierwszym miejscu był Bóg. Ona pokazała, że „można żyć przykazaniem Boga i bliźniego, można żyć wiarą i czerpać z życia”.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej stwierdził też, że obecność maturzystów na Jasnej Górze świadczy o tym, że mają w sobie pragnienie szlachetnego i dobrego życia: „Proszę nie zmarnujcie tej dzisiejszej okazji, spróbujcie na nowo przyjrzeć się Kościołowi, waszej relacji do Kościoła. Nie przez pryzmat mediów, nie przez pryzmat ludzkich opinii, niekiedy krzywdzących. Spróbujcie spojrzeć na Kościół przez pryzmat swojego serca, jako na wspólnotę, w której obecny jest Jezus. Zapytajcie samych siebie również o swoją wiarę” – apelował bp Milewski.

Reklama

Prosił też uczestników Eucharystii, aby wzięli przykład z Maryi – ich rówieśniczki. Za jej wzorem wsłuchali się w głos Boga i powiedzieli mu „tak”, by nie zagłuszali w sobie tego głosu, by byli „przyjaciółmi Boga”.

„Tej przyjaźni nie zbudujecie przez internetowe nicki, fora dyskusyjne, uzależnienie od fejsbuka czy nieustanne wpatrywanie się w smartfona. Tę przyjaźń z Jezusem budujcie poprzez regularne praktyki, Mszę św., spowiedź, katechezę w szkole, lekturę dobrej książki, rzetelną naukę, wartościowy film i dobre towarzystwo” – wymienił hierarcha.

Śpiew podczas zawiązania wspólnoty i Eucharystii zapewnił zespół z parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie i młodzież z parafii św. Piotra w Ciechanowie. W oprawę liturgiczną Eucharystii zaangażowała się młodzież z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie, św. Stanisława BM w Mławie, Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, Liceum Ogólnokształcącego w Gostyninie, Liceum Ogólnokształcącego w Mławie.

Reklama

Wezwania Modlitwy wiernych czytali maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu. Przyniesieniem darów zajęli się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu oraz z Zespołu Szkół Zawodowych w Nasielsku.

W nabożeństwo Drogi Krzyżowej zaangażowała się młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Gostyninie, Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu, Liceum Ogólnokształcącego w Mławie, zespół „Deo gratias” z parafii św. Józefa w Makowie Mazowieckim. Służbę porządkową stanowiła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu oraz z klasy mundurowej I LO Centrum Naukowo-Biznesowego „Feniks” w Nasielsku.

Młodzieży towarzyszyli katecheci: duchowni, zakonni i świeccy, rodzice oraz goście: Krzysztof Wiśniewski – dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz Jacek Zawiśliński – dyrektor Delegatury w Ciechanowie Kuratorium Oświaty i Wychowania.

Reklama

Maturzyści mieli m.in. możliwość osobistej modlitwy przed obrazem Matki Bożej, adoracji Najświętszego Sakramentu, uczestnictwa w Drodze Krzyżowej i w nabożeństwie pokutnym, przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania. Na pamiątkę wszyscy otrzymali okolicznościowe znaczki pielgrzymkowe z hasłem „Zaufaj Matce”.

W ciągu dwóch dni diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę uczestniczyła w niej młodzież z dwóch rejonów: płockiego i ciechanowskiego – ponad 4 tysięcy maturzystów. Pielgrzymkę zorganizował wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej z dyrektorem ks. kan. dr. Markiem Wilczewskim.


(KAI) eg / Płock / Jasna Góra

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę