Nasze projekty

103. rocznica zakończenia objawień w Fatimie

Dziś w sanktuarium w Fatimie odbyły się obchody 103. rocznicy objawień maryjnych. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej bp José Ornelas zwrócił uwagę na rolę Maryi i innych kobiet towarzyszących Jezusowi w życiu.

fot. Adora Comunicação Católica do Brasil /Cathopic

13 maja 1917 roku – gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, rządy w Portugalii sprawował antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja – na obrzeżach miasteczka Fatima, Matka Boża zaczęła się ukazywać trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Przekazała im też orędzie dotyczące całego świata. 13 maja, a potem 13 każdego następnego miesiąca aż do października troje młodych pastuszków w Cova da Iria przeżywało objawienia maryjne. „Jasna pani”, która ukazywała się im przy rosnącym tam dębie, przekazała im trzy „tajemnice”, z których trzecia została ujawniona dopiero w 2000 roku.

ZOBACZ: 103 lata temu w Fatimie ukazała się Matka Boża

Ostatnie spotkanie pastuszków z Maryją miało miejsce 13 października. Na pamiątkę tego wydarzenia dziś w Fatimie odbyły się obchody rocznicowe. We dzisiejszej homilii, podobnie jak i w czasie Mszy św. sprawowanej w poniedziałek wieczorem, bp Ornelas wskazał na nadmiar „populistycznych i manipulanckich” postaw wśród wielu polityków w dobie epidemii. Wezwał też katolików, aby podejmowali działania służące łagodzeniu kryzysu materialnego i ubóstwa nasilającego się wskutek COVID-19.

Reklama

Z powodu restrykcji epidemicznych w obchodach wzięło udział najmniej pielgrzymów w historii tych obchodów – zaledwie 4500. W przemówieniu do pielgrzymów na zakończenie uroczystości ordynariusz diecezji Leiria-Fatima kard. Antonio Marto wyjaśnił, że niska liczba wiernych jest efektem trwającej epidemii koronawirusa, a władze kościelne były zmuszone do wprowadzenia limitu liczby pielgrzymów z obawy o możliwość masowych zakażeń pomiędzy pielgrzymami.

SPRAWDŹ: Wierni masowo odwołują pielgrzymki do portugalskiego sanktuarium

Kardynał przypomniał, że po całkowitym zamknięciu fatimskiego sanktuarium z powodu COVID-19 pomiędzy marcem a majem, w kolejnych miesiącach nie pojawiła się tam duża liczba pielgrzymów. Wyjątek stanowiły uroczystości zorganizowane 12 i 13 września, kiedy do Fatimy dotarło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W obawie przed ryzykiem masowych zakażeń rektorat tego miejsca pielgrzymkowe podjął w trakcie uroczystości decyzję o zamknięciu wejść na teren sanktuarium.

Reklama

Na zakończenie obchodów 103. rocznicy ostatniego objawienia maryjnego w Fatimie portugalskie media przypominają, że rok 2020 stoi w sanktuarium nie tylko pod znakiem restrykcji z powodu epidemii koronawirusa, ale również dwóch jubileuszy: setnej rocznicy śmierci św. Hiacynty Marto, jednej z trzech uczestniczek objawień, a także setnej rocznicy wykonania figurki Matki Bożej Fatimskiej.

Jak powiedział o Fatimie św. Jan Paweł II, stąd „rozpowszechnia się na cały świat orędzie nawrócenia i nadziei, które zgodnie z chrześcijańskim objawieniem jest głęboko wpisane w dzieje”. – Odwołując się do życiowych doświadczeń, wzywa ono wierzących, aby modlili się usilnie o pokój na świecie i aby przez pokutę otwierali serca na nawrócenie wskazał papież Polak.

Orędzie z Fatimy jest w swej istocie wezwaniem do nawrócenia i pokuty, tak jak Ewangelia. Wydaje się, że orędzie Najświętszej Maryi Panny należy odczytywać w świetle “znaków czasu”, znaków naszych czasów. Wezwanie do pokuty jest wezwaniem matczynym, a jednocześnie mocnym i jednoznacznym. Miłość, która “współweseli się z prawdą”, potrafi być wymagająca i zdecydowana. Wezwanie do pokuty łączy się, jak zawsze, z wezwaniem do modlitwy. Zgodnie z tradycją wielu wieków Matka Boża Fatimska wskazuje na różaniec, który słusznie określa się mianem “modlitwy Maryi”, modlitwy, w której czuje się Ona z nami w szczególny sposób zjednoczona. Ona sama modli się z nami. Modlitwa różańcowa obejmuje problemy Kościoła, Stolicy św. Piotra, problemy całego świata.

Reklama

PRZECZYTAJ: Rozmowy z Janem Pawłem II. Fatima

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę