Nasze projekty
fot. Manuel Silva/Unsplash

W piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czy w tym dniu obowiązuje post?

Zdarzają się piątki, które nie mają charakteru pokutnego i dlatego post po prostu nie obowiązuje. Tak będzie w najbliższy piątek, gdy przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Reklama

W Kościele katolickim w piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post zostaje zniesiony, gdy w piątek przypada liturgiczna uroczystość. Wówczas możemy jeść mięso, nie ogłasza się w tym celu dyspensy. Biskupi i księża przypominają tylko wiernym, że w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. 

Z inicjatywy Jana Pawła II papieskiej  uroczystość Najświętszego Serca Jezusa to także dzień modlitw o świętość kapłanów. Ojciec Święty wzywał do tego w Liście do Kapłanów na Wielki Czwartek 1995 r. Odtąd poszczególne diecezje w tej intencji przygotowują czuwania modlitewne i adoracje, uroczyste liturgie oraz konferencje.

Kult Serca Jezusowego 

Główna zasługa w rozpowszechnieniu kultu Najświętszego Serca przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski. W piątek 10 czerwca 1675 roku, po oktawie Bożego Ciała, miało miejsce ostatnie objawienie Jezusowego Serca św. Małgorzacie Marii. Jezus powiedział do niej:

Reklama

„Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję„.

Wiarygodność objawień

Do Stolicy Apostolskiej napływały liczne prośby o zatwierdzenie kultu i święta Serca Pana Jezusa. Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznała wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwoliła na obchodzenie tego święta. Pierwszy zatwierdził je papież Klemens XIII w 1765 roku. Na dzień uroczystości wyznaczono – zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Marii Małgorzacie – piątek po oktawie Bożego Ciała. Pius IX w roku 1856 rozszerzył to święto na cały Kościół.

Formy kultu Najświętszego Serca Jezusa

Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa oprócz samej uroczystości jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego a także akt zawierzenia Sercu Jezusa. Również liczne zakony i bractwa poświęcone są Sercu Jezusa. Najbardziej znane zgromadzenia to: sercanie, sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego. Wśród bractw najliczniejsze jest Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, powstałe dzięki inicjatywie zgromadzenia sióstr wizytek, do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque.

Reklama

mg, KAI/ Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę