Nasze projekty
Reklama

Dzieci Królestwa. Cud zielonej gałązki

Co zrobić by Adwent był czasem owocnym? Jak w pełni zrozumieć orędzie Chrystusa o Królestwie Bożym i co to znaczy być synami Królestwa?

fragment z książki

 

Najpierw fragment Izajasza: wyrośnie różdżka z pnia Jessego. To jest tytuł mesjański. Gdy dojdziemy do drugiej części Adwentu, który jest bezpośrednim przygotowaniem do Bożego Narodzenia, to ten czas wyznaczać będzie siedem wielkich antyfon, które Kościół od czasów starożytności kieruje do Jezusa Chrystusa. Jedna z nich nazywa Go, jak słyszeliśmy u Izajasza, różdżką Jessego. A także korzeniem Jessego.

Reklama

 

Dzieci Królestwa. Cud zielonej gałązki

Jesse jest ojcem króla Dawida, najważniejszego króla w dziejach Izraela. Jesse to rzeczywiście korzeń tego, co w historii Izraela jest chwalebne, wielkie, wspaniałe. W czasach Izajasza drzewo Jessego – wspaniałe, życiodajne – przedstawiano jako zeschły pień. Nie ma nic, ani pół gałązki. Został suchy, martwy pniak. Tak Izajasz widział dynastię królewską, która miała być źródłemdla Mesjasza, dla potomka Dawida: wyschły pień. Skrajna martwota. Kawałek uschłego drewna nadaje się co najwyżej do pieca. Trzeba naprawdę wiary Izajaszowej, aby mówić o tym, że z kawałka uschłego drewna Bóg może wyprowadzić nowe życie, że wyrośnie różdżka z pnia Jessego. Uschły pień, w którym nie ma śladów życia, a z niego wystrzeli zielona różdżka. To jest ta pieśń Izajasza, pieśń chwaląca Boga życia, który może wyprowadzić życie z kompletnej martwoty. Bóg może wystrzelić nowym życiem. Nie wiem, w jakim stanie jesteście i kto siebie widzi w obrazie wyschniętego pnia, ale Słowo nam dzisiaj mówi, że gdy jesteś uschniętym kawałkiem drewna, to wiedz, że Bóg może z ciebie wystrzelić zieloną gałązką.

Reklama

 

Bóg ma zdolność wyprowadzania życia z absolutnej martwoty. Spotkanie z Bogiemsłuży właśnie temu. Ta wiara jest nam dziś zadana. Wiara w Boga, który jest w stanie czynić cuda tam, gdzie my już wręcz nie mamy prawa się ich spodziewać. Patrząc na siebie, nie mamy prawa spodziewać się życia, które jest młode, zielone, rozkwitające, ale Bógma taką nadzieję w stosunku do każdego z nas, niezależnie od tego, jak bardzo byśmy wyglądali na martwych, wyschłych, bez żadnego śladu życia. Bóg wierzy, że może z nas wytrysnąć nowa różdżka, nowe życie. To jest wielka dobra nowina, przepiękna dobra nowina na rekolekcje. Myślę, że każdy z nas jej potrzebuje. Każdy z nas ma w sobie takie obszary, które są martwe. Które kiedyś były żywe, a teraz są martwe, uschnięte, nie ma w nich życia. Bóg mówi dzisiaj: mogę wzbudzić życie z tej martwoty. Przepiękne. Wierzcie w to Słowo, w Boga, który jest zawsze Bogiem życia.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę