Nasze projekty
fot. Exe Lobaiza/Cathopic

Czy w Twoim domu jest miejsce dla Boga? Zobacz, jak uświęcić przestrzeń, w której mieszkasz

Każde miejsce, w którym przebywamy, może być przepełnione duchem wiary - także nasze mieszkania i domy.

Reklama

W domach osób wierzących nietrudno znaleźć elementy świadczące o tym, kto zamieszkuje to miejsce. Krzyż, święte obrazy czy woda święcona to niektóre z namacalnych znaków wiary. Jednak nie tylko te widoczne na pierwszy rzut oka przedmioty sprawiają, że w domu czuć ducha wiary.

Każdy z nas może zadbać o to, by uświęcić dom modlitwą czy błogosławieństwem. Dzięki temu dajemy Bożej łasce szansę i przestrzeń działania.

Błogosławieństwo domu

To jedna z pierwszych praktyk, jaka przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o uświęceniu domu. Zazwyczaj błogosławieństwo, poświęcenie domu ma miejsce przy okazji wizyty duszpasterskiej księdza z parafii, do której należymy. Można także indywidualnie poprosić kapłana o takie błogosławieństwo – zwłaszcza gdy wprowadzamy się do nowego mieszkania, czy to wynajmowanego czy własnego.

Reklama

Błogosławieństwa domu może dokonać także w gronie rodzinnym. Dobrą okazją ku temu są zawsze przeprowadzki, uroczystości rodzinne, pojawienie się w domu nowego członka rodziny czy też przeróżne trudności i kryzysy, które odczuwalnie wpływają na funkcjonowanie całego domu.

ZOBACZ: Modlitwa o błogosławieństwo dla domu i rodziny [POBIERZ PDF]

Woda święcona

Wiele osób ma w swoim domu wodę święconą. Przypomina ona o naszym Chrzcie, który włączył nas do Kościoła i zjednoczył z Jezusem. Warto wiedzieć, że wody święconej można użyć nie tylko w czasie wspomnianej już “kolędy”. W niektórych domach można chociażby spotkać przy wejściu kropielnicę. Wchodząc do domu warto skorzystać z takiej wody i przeżegnać się, podobnie jak w kościele.

Reklama

W czasie epidemii, kiedy nie można było uczestniczyć w Triduum Paschalnym w kościele, niektórzy księża zachęcali, by użyć wody święconej do rodzinnego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, które zazwyczaj ma miejsce podczas Liturgii Paschalnej.

Taką kropielniczkę można zakupić w niemal każdym sklepie z dewocjonaliami. Może to być piękny prezent dla nowożeńców, którzy zakładając rodzinę będą także tworzyć swój dom.

Krzyż

Krzyż – znak zbawienia – to jeden z najpopularniejszych symboli wiary, jaki można spotkać w domach chrześcijan. W prefacji o krzyżu Kościół śpiewa: „Ty postanowiłeś dokonać zbawienia rodzaju ludzkiego na drzewie Krzyża. Na drzewie rajskim śmierć wzięła początek, na drzewie Krzyża powstało nowe życie, a szatan, który na drzewie zwyciężył, na drzewie również został pokonany, przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.”

Reklama

Krzyż powieszony w widocznym miejscu domu to nie tylko świadectwo, że mieszka w tym miejscu osoba wierząca, ale też nierzadko punkt, na którym skupiamy wzrok w czasie modlitwy. Ten moment pokazuje, że aby spojrzeć na Boga, trzeba podnieść głowę – oderwać wzrok od ziemi, spojrzeć w górę, z nadzieją, ale i pokorą wobec Jego wielkości. 

Jest to także jeden z tych znaków wiary, który może przypominać o trwającym okresie liturgicznym. Zachęca się bowiem wiernych, by w V Niedzielę Wielkiego Postu – podobnie jak czyni się to w kościołach – zasłonić krzyże także w domu. 

Obrazy świętych i błogosławionych

Oprócz krzyża niektórzy umieszczają w swoim domu także różne religijne obrazy, ikony i płaskorzeźby. Dla wielu osób są to szczególne miejsca modlitwy, a nierzadko wiążą się z ważnymi wydarzeniami rodzinnymi. Nie bez powodu takie obrazy podarowuje się także w prezencie osobom bliskim, chcąc zachęcić ich do uświęcenia domowej przestrzeni.

Każdy z takich obrazów można przed powieszeniem na ścianie pobłogosławić – wystarczy poprosić o to księdza w najbliższym kościele.

Modlitwa osobista, małżeńska i rodzinna

Dom to także miejsce, gdzie oczywiście codziennie się modlimy. Rano czy też wieczorem, indywidualnie czy w gronie rodzinnym. Osoby wierzące zaczynają dzień od znaku krzyża, modlą się przed i po posiłku, często wspólnie czytają Pismo Święte. Nierzadko zdarza się, że modlitwa towarzyszy komuś cały dzień dzięki radiu, telewizji czy słuchaniu religijnej muzyki. Kwestię modlitwy w domu można potraktować naprawdę kreatywnie!

Warto wprowadzić modlitwę rodzinną, małżeńską i osobistą na stałe do swojego planu dnia. Wśród wydarzeń rodzinnych także nie brakuje okazji, by otoczyć modlitwą domowników. Najczęściej to właśnie w domu rodzice udzielają narzeczonym błogosławieństwa przed ślubem, modlą się za dzieci udające się w podróż lub opuszczające dom.

POLECAMY: Planer Duchowy 2022. Podsumuj, zaplanuj i wzrastaj!

Łaska sakramentu małżeństwa

Ciekawić może niemniej fakt, że o ile modlitwa rodzinna czy osobista są znane i praktykowane, o tyle rzadziej małżonkowie modlą się sami ze sobą. Warto pamiętać, że sakrament małżeństwa uświęca wszystko, co robią razem małżonkowie. To kolejny z “kanałów”, przez który może działać w naszym domu łaska Boża. Co więcej sakrament małżeństwa jest jedynym, którego nie udziela nowożeńcom Kościół, ale oni sami udzielają go sobie nawzajem – co jeszcze mocniej podkreśla, że działa między nimi i wraz z nimi sam Bóg. Małżonkowie, tak długo jak są małżeństwem, wzajemnie dla siebie, każdego dnia sprawują sakrament małżeństwa.

W “Amoris laetitia” Papież Franciszek przypomniał, że “sakrament małżeństwa nie jest umową społeczną, pustym rytuałem lub jedynie zewnętrznym znakiem zaręczyn. Sakrament jest darem dla uświęcenia i zbawienia małżonków”. Jan Paweł II w “Familiaris Consortio” napisał natomiast, że „poprzez sakramentalny znak, wzajemna przynależność małżonków jest rzeczywistym obrazem samego stosunku Chrystusa do Kościoła. Małżonkowie są zatem stałym przypomnieniem dla Kościoła tego, co dokonało się na Krzyżu; wzajemnie dla siebie i dla dzieci są świadkami zbawienia, którego uczestnikami stali się poprzez sakrament”.

Warto przy tej okazji zastanowić się, jak wyglądają nasze codzienne małżeńskie rytuały, o czym świadczą, czy są widzialnym znakiem tego, że Bóg działa między nami.

Ołtarzyk, klęcznik, pulpit na Pismo Święte

“W naszym domu nikt Biblii nigdy nie szukał, nigdy również nie słyszałem, aby ktokolwiek pytał, gdzie ona leży. Wiadomo było, że u dziadków na biurku, u nas na małym stoliku obok fotela, w którym wieczorami zwykł siadywać ojciec” – pisał Roman Brandstaetter. To wspomnienie pisarza ma swoje rzeczywiste odzwierciedlenie w domach niektórych osób wierzących. Organizują oni specjalną przestrzeń na Pismo Święte – zdarza się, że jest to pulpit czy też po prostu półka przeznaczona tylko na nie. Warto, w miarę możliwości, pomyśleć o takim miejscu i mieć Biblię zawsze na widoku – nie trzymać jej zakurzonej między innymi książkami. To zachęta do regularnej lektury i modlitwy oraz świadectwo dla przybywających do nas gości.

Bywa także, że oprócz miejsca przygotowanego na egzemplarz Pisma Świętego, w domu jest także specjalne miejsce na modlitwę indywidualną. Niektórzy starają się o przygotowanie małego ołtarzyka z ulubionym obrazem, ikoną, różańcem, zdarza się też że stawiają przy nim klęcznik – dokładnie taki, jaki można spotkać w kościołach. Takie miejsce zdecydowanie sprzyja modlitwie w skupieniu.

Pomysłów na widoczne znaki wiary domowników jest wiele. Mają one jednak sens tylko wtedy, gdy nie są przygotowane na pokaz, ale jako motywacja do gorliwej modlitwy i przypomnienie o świadomości, że Bóg jest przy nas obecny cały czas, także w domu.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę