Nasze projekty
fot. prostooleh / freepik

Modlitwa o błogosławieństwo dla domu i rodziny [POBIERZ PDF]

Modlitwa poświęcenia domu i błogosławieństwa rodziny może odbyć się w każdym czasie - nie tylko w związku z coroczną wizytą duszpasterską. Jak powinien wyglądać ten obrzęd? Zamieszczamy propozycję modlitwy błogosławieństwa domu.

Reklama
Reklama

Modlitwa poświęcenia domu i błogosławieństwa rodziny może odbyć się w każdym czasie – nie tylko w związku z coroczną wizytą duszpasterską. Dobrą okazją do wspólnej modlitwy będzie zmiana miejsca zamieszkania, uroczystości rodzinne, pojawienie się w domu nowego członka rodziny czy też przeróżne trudności i kryzysy, które odczuwalnie wpływają na funkcjonowanie całego domu.


MODLITWA POŚWIĘCENIA DOMU – PRZEBIEG

Warto na czas modlitwy zebrać w jednym pomieszczeniu całą rodzinę. Na stole umieszcza się krzyż i świecę oraz wodę święconą. Obrzęd błogosławieństwa domu rozpoczynamy od wspólnego śpiewu kolędy np. „Bóg się rodzi”. Modlitwę może prowadzić ojciec lub inny członek rodziny.

POBIERZ OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA DOMU W PDF

WPROWADZENIE

P. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
W. Amen.
P. Łaska naszego Pana, Jezusa Chrystusa, niech będzie z nami wszystkimi.
W. Amen

MODLITWA WSTĘPNA

P. W Ewangelii wg św. Jana czytamy “Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14) Jezus zapewnił nas: “Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). Przekonani o obecności Boga między nami, prośmy Go wspólnie o błogosławieństwo dla naszego domu i naszej rodziny.

Panie, przybądź z pomocą swoim sługom, którzy pokornie proszą o Twoje błogosławieństwo. Niech przebywając w tym domu doznają Twojej opieki, wychodząc z niego cieszą się Twoją obecnością, wracając do niego przyjmują Ciebie jako Gościa niech wreszcie szczęśliwie znajdą mieszkanie, które im przygotowałeś w domu swojego Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
W. Amen.

OBRZĘD POKROPIENIA WODĄ

P. Niech ta woda przypomni nam przyjęty chrzest i naszą przynależność do Chrystusa, który nas odkupił przez swoją mękę i zmartwychwstanie.
Błogosławiony jesteś Boże, nasz Ojcze, który pozwalasz nam mieszkać w tym domu. Udziel nam darów Ducha Świętego i łaski swego błogosławieństwa, abyśmy trwali w czynnej miłości, a wszystkim, którzy odwiedzą nasz dom, daj doznać pochodzących od Ciebie darów miłości i pokoju. Przez Chrystusa, Pana naszego.
W. Amen.

W tym momencie prowadzący modlitwę kropi wodą święconą domowników i mieszkanie, na znak, że poprzez chrzest święty jesteśmy złączeni z Chrystusem i tworzymy domowy Kościół.

MODLITWA KOŃCOWA

P. Polećmy naszą rodzinę i wszystkich, którzy odwiedzą nasz dom, opiece Matki Bożej.
Pod Twoją obronę…

Na zakończenie módlmy się za siebie nawzajem słowami, które Bóg dał Mojżeszowi jako słowa błogosławieństwa dla Jego ludu (Lb 6, 24-26). Na każde wezwanie odpowiadamy “Amen”.

P. Niech nas Bóg błogosławi i strzeże.
W. Amen.
P.  Niech Pan rozpromieni nad nami swoje oblicze.
W. Amen.
P. Niech Pan obdarzy nas łaską.
W. Amen.
P. Niech nas obdarzy pokojem.
W. Amen.
P. Niech nas Bóg błogosławi, broni od wszelkiego zła i doprowadzi do życia wiecznego.
W. Amen.

opr. os, wasilkow.archibial.pl, swietyjozef.kalisz.pl, Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę