Nasze projekty
fot. Pexels, Stacja7

Planer Duchowy 2023. Podsumuj, zaplanuj i wzrastaj!

U progu nowego roku chętnie patrzymy na swoje osiągnięcia i podejmujemy różne postanowienia, które mają nas motywować, by pójść naprzód, stać się lepszymi ludźmi. Warto w tym planowaniu zadbać także o ducha. Może w tym pomóc nasz Planer Duchowy! To wyjątkowe narzędzie, które dobrze wykorzystane przyczyni się z pewnością do duchowego wzrostu.

Reklama

Takiego planera jeszcze nie było!

Oddajemy w Wasze ręce niezwykły Planer Duchowy*, który może pomóc w spojrzeniu na osobiste doświadczenie wiary i w znalezieniu tego, co będzie wspierać w duchowym wzroście. Z pewnością przypadnie on do gustu osobom, które nie wyobrażają sobie funkcjonować bez kalendarza, listy zadań i które wiedzą, że mądre zaplanowanie i organizacja czasu może niezwykle ułatwić codzienne życie.

* w planerze na 2023 rok zostały zaktualizowane daty świąt ruchomych. Pozostała treść planera nie uległa zmianie

Planer Duchowy w swojej unikalności jest jednocześnie bardzo uniwersalny. Dla jednych będzie okazją do uważnego spojrzenia na siebie, na swoje mocne strony i niedociągnięcia. Inni znajdą tu inspirację do odkrycia nowych przestrzeni zadbania o swojego ducha. Dla innych znów będzie to motywacja do regularności i wyrabiania dobrych nawyków.

Reklama

Czytaj także >>> „Mędrcy Świata Monarchowie” w wyjątkowym wykonaniu Kasi Moś

Dla kogo jest ten Planer?

W Planerze Duchowym staraliśmy się pokazać, jak wiele narzędzi może na co dzień pomóc w rozwoju wiary i wzmacnianiu relacji z Panem Bogiem. Odwołujemy się tu do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania, sakramentu Eucharystii, kładziemy mocny akcent na lekturę Pisma Świętego.

Planer zawiera także odniesienia do postu, jałmużny, formacji we wspólnocie i zaangażowania w Kościele. Pokazujemy, że rachunek sumienia to nie tylko odnajdywanie niepowodzeń, że bardzo istotna jest regularna modlitwa i proponujemy cały wachlarz modlitw do codziennego korzystania.

Reklama

Jeśli jesteś osobą, która miewa trudności z codzienną modlitwą, z regularnym korzystaniem z sakramentów, jeśli brakuje ci motywacji i pomysłu, jak wykorzystać swój potencjał dla dobra innych osób – ten planer jest dla Ciebie. Nie chodzi tu jednak absolutnie o tabelkowe, sztywne trzymanie się planu i suche wypełnianie rubryk. Planer Duchowy ma być pomocą w odkryciu, które przestrzenie duchowe są zaniedbane, a które rzeczywiście przynoszą owoce.

Pierwsza część Planera to podsumowanie minionego roku i zaplanowanie nowego.

Podsumuj i zaplanuj

Planer składa się z trzech części. Pierwsza ma pomóc w podsumowaniu minionego roku. Znajdują się tu pytania o duchowe odkrycia z tego czasu, zaangażowanie we wspólnotę czy po prostu – o ulubioną modlitwę i świętego patrona, którego wstawiennictwa najmocniej się doświadczyło. To także część, która służy niejako do rachunku sumienia, co dobrego udało nam się w tym roku osiągnąć, a nad czym jeszcze musimy popracować.

Po podsumowaniu roku można przejść do planu rocznego. To ogólny zarys wyzwań i postanowień, jakie chce się podjąć w nowym roku. Proponujemy tu wypisanie duchowych celów oraz wybór patrona na nadchodzący rok. Znajduje się tutaj także obfita lista uroczystości i świąt kościelnych, które mogą być motywacją do uczestnictwa w Mszy świętej, nabożeństwie czy adoracji. W tym miejscu warto zaznaczyć, które z dni będą szczególnie ważne dla duchowego rozwoju w tym roku.

Reklama

Czytaj także >>> Panie, nie wiem dokąd podążam

Plan na każdy miesiąc

Trzecia część to dwuetapowe zagospodarowanie każdego miesiąca roku. Jeden etap to planowanie i cele szczegółowe, drugi – plan codziennej modlitwy. W pierwszej kolejności zachęcamy, by wybrać biblijną myśl przewodnią i zaplanować na początku miesiąca np. datę spowiedzi, czas na adorację czy jałmużnę. Jest tu także miejsce na notatki z przygotowania do spowiedzi oraz wnioski po spowiedzi. W każdym miesiącu zapraszamy także do zaplanowania swojego zaangażowania we wspólnotę Kościoła, np. w parafii oraz do zapisania intencji piątkowego postu. Warto zanotować także swoją obecność na Mszy świętej oraz przystępowanie do Komunii.

Plan codziennej modlitwy jest narzędziem, które doskonale sprawdzi się w ćwiczeniu regularności. Kto choć raz doświadczył wytrwałości w codziennej modlitwie, ten wie, jak wielką rolę odgrywa ona właśnie w przeżywaniu wiary. W Planerze zamieściliśmy kilka rodzajów modlitw, by pokazać, że każdy może znaleźć taki sposób modlitwy, który będzie najlepiej prowadził go do poznawania Pana Boga. Jest tu i propozycja pacierza, i różaniec, i Brewiarz. Nie namawiamy bynajmniej, by codziennie znajdować czas na każdą z tych modlitw. Zdecydowanie jednak warto podjąć wyzwanie regularnej, codziennej modlitwy.

Na każdy miesiąc przewidziane są dwie strony Planera.

Znajdź swoją drogę

Dodatkowo w Planerze duchowym znalazła się także “Ściąga podręczna”, a w niej: daty świąt ruchomych, daty rozpoczynania się poszczególnych, bardzo znanych nowenn i przykazania kościelne. Są tu także nasze autorskie redakcyjne pomysły do podjęcia wyzwań duchowych w każdym miesiącu oraz “Biblijne numery ratunkowe”, które mogą przydać się w różnych życiowych sytuacjach.

Wszystkie te elementy, choć bardzo różne, składają się na duchowy rozwój. Na koniec miesiąca taki wypełniony plan jest doskonałym punktem wyjścia do weryfikacji, gdzie jestem, o co jeszcze muszę zadbać, co na duchowej drodze sprawia mi trudność. To także świetna okazja, by zobaczyć, jak wiele jest możliwości duchowego wzrostu i budowania relacji z Bogiem.

Jak korzystać z Planera?

Pierwszy krok do skorzystania z Planera to wydrukowanie go. “Podsumowanie roku” (str. 2), “Plany na nowy rok” (str. 3) oraz “Ściągę podręczną” (str. 4) wystarczy wydrukować w jednym egzemplarzu. Ostatnie dwie strony przeznaczone są na każdy miesiąc, co oznacza, że str. 5-6 trzeba wydrukować 12 razy. Na początek można spróbować przygotować się tylko na pierwszy miesiąc roku i w tym czasie zweryfikować, czy ta metoda planowania i motywacji sprawdzi się w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Drugi krok to poświęcenie chwili na podsumowanie roku i plany na nowy rok. Do wypełnienia tych stron wystarczy długopis lub ołówek. “Ściągę podręczną” można powiesić na lodówce lub schować do kalendarza, z którego korzysta się na co dzień. Podobnie można wykorzystać Plan i Modlitewnik na każdy miesiąc. 

Trzeci krok to wykorzystanie Planera w przygotowaniu do spowiedzi. Jego regularne wypełnianie sprawi, że łatwo będzie można dostrzec duchowe postępy i przestrzenie do rozwoju. 

Planer Duchowy można zakupić w naszym sklepie Dobroci.pl w cenie 4,90.
* w planerze na 2023 rok zostały zaktualizowane daty świąt ruchomych. Pozostała treść planera nie uległa zmianie

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę