Nasze projekty
Fot. Julian Hochgesang/Unsplash

Adwent 2023. Kiedy wypada?

Adwent 2023 zbliża się małymi kroczkami. Kiedy wypada i jak sprawić, by przeżyć go dobrze? Przekonajmy się!

Reklama

Adwent 2023 tuż, tuż! Na ten moment do tego czasu pozostało blisko sto dni. Nie zmienia to jednak faktu, że wielu z nas zastanawia się, kiedy wypada ten piękny, przygotowujący do Bożego Narodzenia okres liturgiczny.

Czytaj także >>> Litania na adwent

Adwent 2023 – kiedy wypada?

Rok liturgiczny kończy się niedzielną uroczystością Chrystusa Króla. W tym roku wypada ona 26 listopada. Tuż po niej rozpoczyna się Adwent, a dokładnie w kolejną niedzielę. Zatem adwent w 2023 r. rozpoczyna się pierwszą niedzielą grudnia tj. 3 grudnia.

Święta Bożego Narodzenia są świętem stałym i wypadają 25 grudnia. Poprzedza je Wigilia (24 grudnia), która w tym roku wypada w ostatnią niedzielę adwentu. To ważna informacja, bowiem przed uroczystą wieczerzą wigilijną, będziemy musieli pójść do kościoła. Pasterka nie wlicza się w ten obowiązek, ponieważ wtedy świętujemy już narodziny Chrystusa.

Reklama

Adwent to czas przygotowania do Bożego Narodzenia. Ma on także przypominać o tym, że oczekujemy nie tylko na święta, ale przede wszystkim na powtórne przyjście Chrystusa, tzw. paruzję. Trwa dokładnie cztery niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. W tym czasie wierni mogą uczestniczyć w nabożeństwie rorat ku czci Matki Bożej codziennie (poza niedzielami) o świcie.

Więcej o adwencie przeczytacie tutaj >>>

Jak dobrze przeżyć adwent?

Adwent 2023 to czas, kiedy możemy na chwilę się zatrzymać. Pamiętajmy o tym, że czas ucieka bardzo szybko, dlatego ten okres liturgiczny, choć zaczyna się za przeszło sto dni, wkrótce nadejdzie. Spróbujmy zatem już teraz myśleć o tym, by końcówka roku była chwilą nawrócenia i świętego czasu spędzonego w gronie najbliższych.

Reklama

Aby dobrze przeżyć adwent, trzeba przede wszystkim nie myśleć wyłącznie o Świętach Bożego Narodzenia – o świątecznych błyskotkach, prezentach i całym świątecznym przepychu. Zatrzymajmy się i zastanówmy się nad tym, co dalej. Jak chcemy, by wyglądało nasze życie? Warto w adwencie zadać sobie także pewien trud w postaci wyzwań lub postanowień adwentowych. Mogą to być proste rzeczy – uśmiech do drugiego człowieka, wpłacenie pieniędzy na zbiórkę charytatywną, a może wzięcie udziału we wszystkich roratach, a może w 10 lub ile zechcesz!

Czytaj także >>> Nie jest za późno, by postanowić coś w ten Adwent!

A co, jeśli jutra nie będzie? Czy jesteśmy gotowi na przyjście Chrystusa – to główne pytania, które należy postawić sobie w czasie adwentu. Pomyśl o tym już dziś!

Reklama

Czytaj także >>> Szara godzina. Zapomniany adwentowy zwyczaj. Zobacz, jak zorganizować ją w domu!

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę