Nasze projekty
fot. Wojciech Łączyński

Kapłaństwo. Świętość, pokora, misja

Pan Bóg spośród wszystkich, którzy są powołani do świętości, wybiera niektórych. Wybiera ich nie po to, żeby byli bardziej świętymi, bo każdy jest powołany do świętości, ale po to, żeby byli szafarzami sakramentów, byli sakramentalnym znakiem dla innych.

Reklama

Co jest najważniejsze w posłudze księdza?

Każda posługa księdza opiera się na powołaniu chrzcielnym i to jest najważniejsze. Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do tego, żeby oddać swoje życie jak Chrystus dla innych, a jako księża – w sposób szczególny powołani do tego, żeby prowadzić lud Boży, przez udzielanie sakramentów tworzyć wspólnotę kościelną, która ma być znakiem jedności i miłości oraz pokazać światu obecność Chrystusa dzisiaj.

Reklama

Czym jest dla Księdza kapłaństwo?

Kapłaństwo jest dla mnie przede wszystkim powołaniem. Jak byłem mały, nigdy nie myślałem, żeby być księdzem i rzeczywiście przyszło to do mnie jako powołanie. Odkrywam zawsze to, co mówi Izajasz w ostatnim rozdziale swej księgi: „spośród nich wybieram niektórych do tego, żeby byli kapłanami dla Mnie”.

Rzeczywiście Pan Bóg spośród wszystkich, którzy są powołani do świętości, wybiera niektórych. Wybiera ich nie po to, żeby byli bardziej świętymi, bo każdy jest powołany do świętości, ale po to, żeby byli szafarzami sakramentów, byli sakramentalnym znakiem dla innych. Dla mnie kapłaństwo jest przede wszystkim powołaniem. W Wielki Czwartek będę dziękował Panu Bogu za to, że mnie powołał i że przez moją posługę mogę przekazywać słowo Boże i sakramenty, zbawienie które mnie spotkało mogę przekazać innym.

Reklama

Jaki powinien być ksiądz?

Przede wszystkim powinien być księdzem. Trzy najważniejsze rzeczy dla księdza to żeby był święty, pokorny i misyjny. Pokorny wobec swojego powołania, gdyż kapłaństwo to nie jest władza mu dana ale posługa. Święty – bo musi być człowiekiem bardzo zakorzenionym w swoim chrzcie. Musi zawsze pamiętać, że w chrzcie zostawił „starego człowieka” i narodził się jako „nowy”. Misyjny, bo nie może się „instalować” w jednym miejscu, ale zawsze być gotowy jechać tam, gdzie Kościół posyła.

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę