Nasze projekty
Reklama

Idealny nauczyciel. Idealna szkoła

Czy istnieje szkoła idealna? Dlaczego kiedyś nauczyciel był mistrzem, szkoła wielkim dobrem a dziś… Właśnie jak jest dziś?

Jeśli coś jest nie tak, jeśli współczesnej szkole daleko do ideału a wychowanie spędza nam sen z powiek to prawdopodobnie mamy do odrobienia lekcję wszyscy.

Rodzice

Reklama

Zapominamy, że czas na wychowanie dzieci bardzo szybko ucieka. Nim się obejrzymy, już są dorosłe i możemy jedynie – jak mówił Jan Paweł II – obserwować, czy odchodząc we własnym kierunku, pozostają w orbicie swych egzystencjalnych korzeni – fundamentów, które to my rodzice od chwili ich narodzenia budujemy. Każde słowo, każdy gest, każde nasze zachowanie, jest jakby kodowane w tych chłonnych umysłach i sercach. A my często nie zdajemy sobie sprawy z odpowiedzialności i wagi wszystkich swoich zachowań (>>> Rozmowy z Janem Pawłem II. Wychowanie).

Niszczymy autorytety podcinając w ten sposób gałąź na której siedzimy. Krytykujemy małżonka w obecności dzieci. Mówimy: – co tam może wiedzieć babcia o dzisiejszych czasach? Krytykujemy nauczycieli i wychowawców. Niefrasobliwie, i w łatwy sposób potrafimy w obecności dzieci zwracać nauczycielom uwagę, poprawiać, by tylko poczuć się lepiej, pokazać, że to rodzic zawsze ma rację. Krytykujemy lekcje religii w szkole. Możliwe, że jedyny przedmiot, jedyne zajęcia na których dzieci dowiedzą się o szacunku i miłości do drugiego człowieka, wreszcie o szacunku do nas samych, rodziców. Krytykujemy lekcję, która może właśnie jako jedyna pomoże dziecku trochę sobie poukładać ten świat.

Reklama

Nauczyciele

Jak wspominają nasi dziadkowie, jak wspominają wszyscy ludzie wykształceni przez poprzednie pokolenia, nauczyciel zawsze był mistrzem. Niepodważalnym autorytetem. Nauczyciel był człowiekiem powołanym do nauczania. Nauczanie i wychowanie było jego misją, stylem życia. Nauczyciel był nauczycielem całym sobą.  Czy są dziś tacy nauczyciele? Może warto wyszukiwać takie perełki i podawać jako przykład? Otwieram więc listę najlepszych z najlepszych. Ranking Mistrzów. Każdy może opisać swojego nauczyciela. Najlepszy nauczyciel i najlepszy autor tekstu zostaną nagrodzeni. Teksty można przesyłać do połowy października. Szczegóły >>> Ranking Mistrzów. Najlepszy nauczyciel

Reklama

Katecheci

Trudno wyobrazić sobie większą szansę na budowanie przyszłości, na udział w kształtowaniu przyszłych pokoleń, niż praca katechety (więcej w art. >>>„Nauczyciel inny niż inni”). Jest wielu wspaniałych katechetów, którzy są nie tylko nauczycielami, ani nawet nie tylko apostołami przekazującymi Słowo Boże, często są wychowawcami – “rodzicami”, pierwszą linią kontaktu dziecka z dorosłym, w chwili gdy ma problem, z którym nie zwróciłoby się do nikogo innego. Takie powołanie to ogromna odpowiedzialność i dar. Pytanie tylko jak z tego korzystamy? Jak prezent (talent) w postaci lekcji religii w szkole, jest przez nas pomnażany? Zapytaliśmy kilkunastu katechetów o ich pracę. O to, co w niej widzą najcenniejszego i kim jest katecheta dla innych ludzi. Zobaczcie, co napisali >>> Jestem katechetą i dobrze mi z tym!

My wszyscy

Każdy z nas ma szansę budować idealną szkołę. Każdy z nas przecież, może dawać przykład swoim życiem, jaki powinien być stosunek nas wszystkich do nauki, do kultury, do sztuki, do dobrego wychowania. Szkoła dziś to też nasza przyszłość, ponieważ wszyscy będziemy żyć w świecie uformowanym przez to nowe pokolenie. Wszyscy więc jesteśmy za to odpowiedzialni. I w naszym wspólnym interesie jest to, by nowe pokolenia były budowane na najlepszym, sprawdzonym systemie wartości (>>> Nowy rok szkolny. Drogowskazy)

Zapraszam do numeru o wychowaniu szkolnym, katechetycznym i wychowaniu w ogóle.


• Nauczyciel inny niż inni

• Rozmowy z Janem Pawłem II. Wychowanie

• Nowy rok szkolny. Drogowskazy

• Gorące serca. 100 tys. wolontariuszy w szkołach

• Jestem katechetą i dobrze mi z tym!

• Ranking Mistrzów. Najlepszy nauczyciel  – opowiedz o nim!

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę