Nasze projekty
Aneta Liberacka

Bądź mądry

Gdzie szukać światła, byśmy zdobywając wszystkie mądrości tego świata po prostu nie zgłupieli

Reklama

Przez całe życie jest naszym nieodłącznym pragnieniem. Szczególnie w okresie nauki. Przynajmniej wtedy tak bardzo to widzimy. Przed każdym egzaminem, sprawdzianem, obroną, odpytywaniem… Mądrość. Najbardziej pożądany zwłaszcza przez uczniów i studentów dar.

Dostaliśmy ich aż siedem. Całkiem niezłych prezentów. Pięć przyjmujemy i bardzo ich pragniemy, a dwa… no cóż, tak średnio. Każdy przecież chce mieć mądrość, rozum, radę, męstwo i umiejętność, natomiast to wszystko możemy mieć tylko pod warunkiem, że mamy też pobożność i bojaźń Bożą, co już niekoniecznie i nie zawsze chcemy przyjąć.

Reklama
Reklama

By jednak posiadać prawdziwą mądrość, nie wystarczy wykształcenie, przeczytanie wszystkich książek świata, inteligencja, błyskotliwość, szerokie horyzonty… Prawdziwa mądrość musi iść w parze z dobrocią. Rozum musi iść w parze z sercem. Tylko z właściwym kręgosłupem moralnym, możemy prawidłowo korzystać z mądrości, wiedzy, umiejętności. Być pobożnym i bać się Boga to nasza gwarancja, że wszystkie pozostałe dary, zostaną przez nas dobrze wykorzystane. Prawdziwa mądrość to mądrze ukształtowany charakter człowieka. Wpojone od urodzenia zasady co jest dobre a co złe. Świadomość tych zasad, przestrzeganie ich, by po prostu w każdej sytuacji zachować się jak trzeba.

Grandfather and grandchild

Reklama
Reklama

W pewnym szpitalu starsza pani, która sprząta, była nauczona (dostała wytyczne od nowoczesnej firmy obsługującej oddziały) że sprząta sale kolejno od tej na końcu korytarza, do tej najbliżej wyjścia. Bo tak jest najbardziej optymalnie, najszybciej. Kiedy poszła do sali na końcu korytarza, zobaczyła, że przy łóżku chorej żony siedzi mąż. Odwiedził ją i wzruszeni patrzyli na siebie, byli razem, mieli chwilę by być ze sobą, by dać sobie wsparcie. Pani sprzątająca bez większego namysłu cichutko wycofała się, przeszła do kolejnej sali. Dała im czas i wróciła, kiedy mąż wyszedł już ze szpitala. Miała prawo tam wejść, miała prawo wyprosić odwiedzającego, żeby mogła posprzątać. Miała nawet obowiązek robić to w określonej kolejności. A może nawet ryzykowała konsekwencjami z powodu źle wypełnionego zlecenia. Miała jednak też życiową mądrość, że są rzeczy ważniejsze niż wyuczone, optymalne, opłacalne reguły. Wiedziała, że zawsze można posłużyć się tą własną mądrością, jeśli przyniesie to większą korzyść drugiemu człowiekowi.

Reklama

Posiadacz mądrości to ktoś, kto wie, jak wykorzystać każdą sytuację w dobrym celu. Mądra osoba to ktoś, kto wie, jak i kiedy zrobić wyjątek od każdej zasady, żeby przynieść więcej dobra dla drugiego. Mądra osoba wie, kiedy improwizować. Amerykański psycholog Barry Schwartz użył porównania, że mądra osoba jest jak muzyk jazzowy, który używając nut wynajduje nowe kombinacje pasujące do sytuacji i ludzi będących na jego koncercie. Mądra osoba wie, jak wykorzystać swoją mądrość, by służyć. Mądrą osobą człowiek się staje, a nie rodzi.

Dlatego nauka to nie tylko zdobywanie wiedzy, wykształcenie ale przede wszystkim wychowanie. Stąd papież Franciszek ciągle podkreśla, że mamy szukać mądrości u starszych, u babć i dziadków. Że Mądrość to pamięć. A pamięć jest domeną ludzi starszych. Jeśli to odrzucimy staniemy się po prostu głupszym społeczeństwem. Papież dobrze to wie i mówi, że: jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, musisz przejąć pochodnię od swojego dziadka i babci. To oni są dla nas prawdziwym światłem, byśmy zdobywając wszystkie mądrości tego świata po prostu nie zgłupieli.

W nowym numerze zastanawiamy się, czym jest i jak zdobywać prawdziwą Mądrość.

Serdecznie zapraszam!


Rozmowy z Janem Pawłem II. Mądrość

• Nauczyć się mądrości od rzymskiego cesarza

Reformy szkolne 2016/2017

Benedykt XVI o mądrości z góry

Mądrość cenniejsza jest od pereł

Szkoła św. Tomasza

Modlitwa o mądrość

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite