Nasze projekty
Reklama
fot. Historic Vids/twitter.com

Była programistką zanim stało się to modne! Wyjątkowy talent siostry zakonnej

Siostra zakonna, o genialnym umyśle ścisłym, jako pierwsza kobieta w Stanach Zjednoczonych otrzymała doktorat z informatyki!

Mary Kenneth Keller urodziła się 17 grudnia 1913 roku. Od najmłodszych lat wiedziała, że swoje życie chce oddać Bogu. Do zakonu Sióstr Miłosierdzia Najświętszej Maryi Panny wstąpiła w 1932 roku, a śluby zakonne złożyła osiem lat później.

Siostra zakonna posiadała wyjątkowy talent

Siostra Mary oddawała się jednak nie tylko swojemu zakonnemu życiu i modlitwie. Miała bowiem znakomity umysł ścisły. Po wstąpieniu do Sióstr Miłosierdzia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła również edukację akademicką.

Już w 1943 r., 30-letnia wówczas siostra zakonna na Uniwersytecie DePaul w Chicago uzyskała dyplom licencjata z matematyki, a dziesięć lat później, w 1953 roku tytuł magistra w dziedzinie matematyki i fizyki.

Reklama

ZOBACZ>>> Przyszła dentystka, instagramerka i siostra zakonna. Siostra Paula wie jak połączyć powołanie z pasją!

Na tym się nie zatrzymała i w 1965 r. jako pierwsza kobieta w Stanach Zjednoczonych otrzymała doktorat z informatyki! Pracując w centrum informatycznym w Dartmouth w placówce, która przyjmowała wyłącznie mężczyzn, wraz z Johnem G. Kemenym i Thomasem E. Kurtzem opracowała język programowania BASIC. To była prawdziwa rewolucja w tej dziedzinie nauki!

Z dorobku naukowego siostry zakonnej czerpali giganci

Siostra Keller widziała ogromny potencjał, by za pomocą komputerów rozszerzać dostęp do informacji i edukacji. Dlatego też, tuż po uzyskaniu stopnia doktora, założyła wydział informatyczny, którym z resztą sama kierowała przez dwadzieścia lat. Z dorobku naukowego siostry Keller korzystali później giganci informatyki, między innymi: Bill Gates czy Paul Allen.

Szczególnie mocno zachęcała kobiety do pracy z komputerami. Uważała, że informatyka będzie miała wielką przyszłość w edukacji, a każda mama powinna sama umieć programować. Siostra Mary Kenneth Keller zmarła w 1985 r. w wieku 71 lat.

onet.pl, wikipedia.org/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę