Nasze projekty
Aneta Liberacka

Familiaris Victoria

Cel synodu został zrealizowany zanim synod dobiegł końca

Reklama

Jestem niezwykle wdzięczna papieżowi za ten synod. Za to, że właśnie tak go przygotował. Za to, że jak najsprawniejszy Project Manager rozłożył go na długie etapy, a tym samym sprawił, że cel synodu został zrealizowany zanim synod dobiegł końca.

Bez względu na to, jakie i przez kogo są przedstawiane stanowiska, najważniejsze w całym projekcie jest to, że od dwóch lat rozmawiamy o rodzinie. I jak widać po emocjach jest to ogromnie potrzebna rozmowa.

Reklama
Reklama

Wreszcie zaczął się odkłamywać prawdziwy obraz rodziny. Długo było propagowane – głównie przez media – pojęcie, że rodzina to rodzaj opresji, gdzie człowiek znajduje wyłącznie ograniczenia i każdego dnia boryka się z realizacją praw i obowiązków. Małżeństwa, które zdecydowały się na większą rodzinę, były przedstawiane jako osoby bez lepszego pomysłu na życie. Nikt nie zakładał, że może to być wolny wybór człowieka, a nie wyrok, na który sam bezmyślnie się skazał.

Reklama
Reklama

Od dwóch lat – od momentu gdy zaczęła się dyskusja najpierw wokół ankiet synodalnych, później podczas nadzwyczajnego posiedzenia biskupów i teraz w trakcie obrad tego synodu – zmienia się spojrzenie na rodzinę. Zmienia się nieco język opisujący rodziny. Zaczynamy wracać do korzeni. Znów staje się „modne” przekonanie, że Rodzina to pierwsza i najważniejsza droga w życiu człowieka, skała, na której może się oprzeć.

Piękną opowieść o spotkaniach z rodziną w Biblii przedstawia Kardynał Gianfranco Ravasi, można przeczytać i posłuchać tutaj<<<

Reklama

rodzina

W Polsce już 80% młodych ludzi deklaruje, że dla nich rodzina jest wartością najwyższą. Dlatego tak ważne jest, aby przywrócić właściwy kształt rodzinie. Przyszedł czas porzucenia kultu dziwnie pojętej wolności. Prawdziwy FUN odnajduje się przecież także w danym słowie, w dotrzymaniu go, w obietnicy bycia na dobre i złe, w ucieczce od szybkich i pozornie łatwych rozwiązań i alternatyw. Większość tych młodych ludzi ma jednak problem z podjęciem decyzji o małżeństwie, o założeniu rodziny, a jeśli już do tego dojdzie – pojawia się trudność w niesieniu tej miłości małżeńskiej przez całe życie oraz w dotrzymaniu przysięgi.

Niezwykle cieszy więc, że jednym z problemów podejmowanych na Synodzie jest kwestia przygotowania do sakramentu małżeństwa. Chodzi o to, by uniknąć, na ile jest to możliwe, wątpliwości, które później mogą być podnoszone jako argument do stwierdzenia nieważności zawartego związku. Małżeństwo to ciężka praca i nikt nie mówi, że będzie łatwo. Będą kryzysy, problemy ale to nie są powody do zrywania danego słowa i w imię pokrętnie pojętej wolności szukania prostszego rozwiązania. Prościej i łatwiej nie będzie. Sztuka wytrwania w słowie, to sztuka odnalezienia prawdziwej wolności. W świecie, gdzie tak łatwo składa się obietnice bez pokrycia, gdzie tak bardzo zanika instytucja honoru, to niezwykle ważne, by przywrócić młodym ludziom wiarę w Sakrament. W Słowo wypowiedziane przed Bogiem, które daje gwarancję na wieczność. Tego nam trzeba.

Więcej o tym czym jest a czym nie jest synod można przeczytać w art. ks. Przemysława Śliwińskiego: Synod to synod

Synod, to nie parlament na wstępie powiedział papież i to było bardzo kluczowe przypomnienie. Bo nam się pomyliło, że znajdujemy się w sejmie, gdzie ma wygrać jakaś opcja, frakcja, większość. Synod to takie spotkanie, gdzie przede wszystkim głównym zaproszonym jest Duch Święty, dlatego tam może wydarzyć się wszystko ale jednocześnie można mieć pewność, że zwycięzca będzie jeden. Jedynym zwycięzcą tego synodu będzie Rodzina.

Gwarantuje nam to papież, który zapowiedział, że punktem startowym do wszystkich debat na temat rodziny jest Ewangelia. Nie ma więc mowy o zmianach doktrynalnych.

Nie chodzi przecież o to, by dostosować przykazania do współczesnych czasów, ale o to by nas tu i teraz nauczyć jak najlepiej je realizować w naszym życiu i powołaniu.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite