Nasze projekty

„Na synodzie zabrakło rodzin”

Rezydujący w Bejrucie syryjsko-katolicki patriarcha Antiochii, Ignacy Józef III Younan skrytykował zbyt mały udział rodzin w pracach kończącego się w Watykanie synodu biskupów poświęconego małżeństwu i rodzinie. "To jest synod biskupów oraz zaproszonych słuchaczy, ale to nie wystarcza” - powiedział patriarcha 22 października w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress”.

Reklama

Zdaniem syryjskiego hierarchy, po ubiegłorocznym synodzie biskupi i duchowieństwo „którzy w 99 procentach są zobowiązani do celibatu, tym razem mogli posunąć się dalej w pomocy świeckim”. „Reprezentatywna grupa, złożona z biskupów różnych kontynentów, małżeństw, ludzi młodych i w podeszłym wieku oraz ekspertów duszpasterstwa i prawa kanonicznego mogłaby wraz z papieżem wykonać większą i lepszą pracę, niż synod biskupów w obecnym kształcie” – uważa patriarcha Ignacy Józef III Younan.

Przypomniał, że 270 uprawnionych do głosu członków synodu biskupów – to wyłącznie duchowni, ponad 250 z nich – to biskupi. Jako tzw. słuchacze w synodzie uczestniczy 17 par małżeńskich. Nie mają oni jednak prawa głosu.

Patriarcha Younan skrytykował także trzytygodniowy czas trwania synodu biskupów. Podkreślił, że „na Bliskim Wschodzie mamy zbyt wiele pilnych problemów, aby rozpracowywać przez trzy tygodnie naszą teologię duszpasterską na temat rodziny”.

Reklama

Zdaniem patriarchy problem osób rozwiedzionych żyjących w drugich związkach cywilnych oraz homoseksualistów został wyolbrzymiony przez media. W wielu częściach świata, także na Bliskim Wschodzie, nie odgrywa to większej roli. „Ponadto w tej sprawie powiedziano już wszystko i nie trzeba tego powtarzać” – uważa patriarcha Ignacy Józef III Younan. Zwrócił uwagę, że w regionie świata, w którym żyje, o wiele większym problemem jest rozerwanie rodziny na skutek konfliktów i migracji, ale to nie znalazło wystarczającego miejsca na forum obrad synodu biskupów poświęconego przecież małżeństwu i rodzinie we wszystkich aspektach.


ts (KAI) / Rzym

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę