
Tajemnicza „manna św. Mikołaja” – cud, który trwa do dziś!
Z relikwii św. Mikołaja wydobywa się tajemnicza ciecz o niezwykłych właściwościach. Czym jest „manna św. Mikołaja” i dlaczego wierni uznają ją za cud?
Św. Mikołaj to jeden z najpopularniejszych świętych w Kościele katolickim. Choć cieszy się dużą popularnością, o jego życiu niewiele wiadomo. Był biskupem Miry, a zasłynął ze swojej niezwykłej dobroci, troski o biednych oraz cudów, które przypisywano jego wstawiennictwu.
Uważany jest za świętego, który udziela pomocy w każdej sytuacji. Popularność jego kultu sprawiła, że poświęcono mu wiele kościołów, miast i państw. Patronuje też wielu zawodom.
PRZECZYTAJ TEŻ>>> Bernadetta Soubirous. Uboga dziewczynka, której objawiła się Matka Boża
Urna pełna „manny”
Domniemane ciało św. Mikołaja przez wieki przechowywane było w Mirze. Z jego kości miała wydobywać się nietypowa substancja o przyjemnym zapachu, przezroczysta lub mlecznobiała. Legendy głoszą, że jego urna miała być pełna „manny”.
W 1087 roku szczątki św. Mikołaja zostały przeniesione z tureckiej Miry do Bari, miasta położonego w południowych Włoszech. To tam do dziś przechowywane są jego relikwie i to właśnie tam znajduje się największe sanktuarium poświęcone temu świętemu. Bazylika św. Mikołaja Cudotwórcy w Bari jest celem pielgrzymek zarówno dla katolickich, jak i prawosławnych wiernych.
Przeczytaj również
Cud nie ustał i trwa do dziś!
Po przenosinach relikwii do Barii jeden z najbardziej niezwykłych i tajemniczych zjawisk związanych ze św. Mikołajem nie ustał! Mimo upływu wieków cud manny św. Mikołaja nadal jest obserwowany. Z jego grobowca nadal wypływa uzdrawiający przezroczysty płyn.
Zjawisko to jest trudne do wyjaśnienia. Podczas licznych badań wykluczono możliwość przedostawania się wody z zewnątrz. Przypuszcza się, że płyn wydobywa się kości świętego, dlatego uznawany jest za relikwię.
ZOBACZ>>> „Winko gidelskie” i sanktuarium cudów
„Manna”, która uzdrawia
Wierni, którzy pielgrzymują do bazyliki św. Mikołaja w Bari wierzą, że manna ta posiada cudowną moc uzdrawiania i ochrony przed chorobami. Corocznie, 9 maja, odbywa się uroczysta ceremonia jej pobrania z grobowca świętego.
Przez otwór w sarkofagu, specjalną chochlą pobiera się odpowiednią ilość cudowne „manny”. Każdy chętny może zabrać ze sobą tę wyjątkową relikwię.
„Manna” rozdawana wiernym jest niewielką ilością cudownego płynu pobranego z sarkofagu, rozpuszczoną w wodzie święconej. Przechowywana w małych ampułkach, wykorzystywana jest jako leczniczy napój lub substancja do pokropienia chorych części ciała.
wikipedia.org, sanktuarium-bujakow.pl, pa/Stacja7