Św. Paweł. Nawrócony prześladowca
Jego historia to najbardziej znane nawrócenie! Z tego gorliwego prześladowcy chrześcijan i strażnika religijnej tradycji Bóg uczynił apostoła narodów. 25 stycznia obchodzimy święto nawrócenia św. Pawła.
„Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?”
Szaweł pochodził z rodziny żydowskiej, miał również obywatelstwo rzymskie. W młodości uczył się rzemiosła, a później pobierał nauki u znamienitego nauczyciela jerozolimskiego, Gamaliela. Poznając coraz lepiej tradycję żydowską stał się gorliwym jej strażnikiem i postanowił walczyć z wyznawcami Jezusa.
Około 35 roku z własnej woli udał się z listami polecającymi do Damaszku (Dz 9, 1n; Ga 1, 15-16), aby tam ścigać chrześcijan. Jak podają Dzieje Apostolskie, u bram miasta „olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» – «Kto jesteś, Panie?» – powiedział. A On: «Jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić» (Dz 9, 3-6). Po tym nagłym, niespodziewanym i cudownym nawróceniu przyjął chrzest i zmienił imię na Paweł.
ZOBACZ TEŻ >>> „Mogłaby zostać świętą od chcenia”. Dziś rocznica śmierci Helenki Kmieć
Z czego nawrócił się św. Paweł?
Wierzył wprawdzie w Boga Jahwe, był wykształconym i poważanym żydem. Nie odrzucił więc życia w grzechu, choć rzeczywiście w swojej gorliwości posunął się nawet do zabijania wyznawców Chrystusa. Nawrócenie Pawła to moment wyboru Jezusa – to wydarzenie, które pokazuje jego przylgnięcie do Chrystusa oraz uznanie w nim Boga.
Wydarzenie pod Damaszkiem to też nic innego jak powołanie Pawła do bycia apostołem. Bóg sam wybrał Pawła i dał mu poznać swojego Syna, tak jak osobiście mogli Go poznać inni uczniowie.
Przeczytaj również
PRZECZYTAJ >>>Święci Joachim i Anna. Rodzice Maryi, dziadkowie Jezusa
Uwierzyć i otworzyć się na łaskę
Św. Paweł często w listach apostolskich podkreślał swoje żydowskie pochodzenie. Chciał przez to zwrócić uwagę, że właśnie na drodze tej wiary, jadąc do Damaszku z ramienia synagogi poznał Chrystusa. Poprzez swoje zaangażowanie w religię żydowską mógł poznać lepiej Boga i wybranie Chrystusa było następstwem jego dotychczasowego życia. Abp Stanisław Nowak powiedział, że zmieniając pod Damaszkiem imię, św. Paweł zmienił również istotę swojego życia. Od teraz był nią Jezus.
Szaweł nawrócił się, ponieważ dzięki światłości Bożej, «uwierzył w Ewangelię». Na tym polega jego i nasze nawrócenie: na uwierzeniu w Jezusa umarłego i zmartwychwstałego i na otwarciu się na oświecenie przez Jego Bożą łaskę – mówił papież Benedykt XVI.
KAI,brewiarz.pl,zś/Stacja7
Przypominamy tekst opublikowany 25 stycznia 2020 roku.