Nasze projekty

Papież chce, by młodzi byli narzędziami Bożego miłosierdzia

Papież chce, by młodzi byli narzędziami Bożego miłosierdzia - powiedział na briefingu prasowym w Krakowie ks. prałat Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Reklama

Poinformował, że dziś zakończył się ostatni dzień katechez dla uczestników ŚDM. Głosiło je 311 biskupów z całego świata, a ich tematem były słowa: „Panie, uczyń mnie narzędziem Twego miłosierdzia”. – To jest odpowiedź na te pytania bez odpowiedzi, o których mówił dzisiaj papież w czasie Drogi Krzyżowej – wskazał duchowny.

– Ojciec Święty chciał, by młodzi zadeklarowali wobec Chrystusa, Kościoła, świata i potrzebujących, że będą narzędziami Bożego miłosierdzia – stwierdził ks. Suchodolski. Dodał, że 14 stacji Drogi Krzyżowej na Błoniach pokazało nam obszary posługi potrzebującym, ale także to, że wielu młodych jest już w nią zaangażowanych. Chodziło o to, by także w innych wyzwolić tę „iskrę miłosierdzia” i posłać ich do bardzo konkretnych dzieł.

Sekretarz generalny ŚDM przypomniał, że na życzenie Ojca Świętego od stycznia do czerwca młodzież rozważała po dwa uczynki miłosierdzia miesięcznie. Ale – jak zauważył – „to była tylko rozgrzewka”. Ma nadzieję, że duszpasterstwa młodzieży będą teraz starały się, by młodzi ludzie ukonkretniali te uczynki miłosierdzia. – Bierzemy się do pracy – zapowiedział ks. Suchodolski, który od 21 lat kieruje Biurem Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Przedstawił także papieski program dnia na jutro. Rano Franciszek wyspowiada w sanktuarium Bożego Miłosierdzia pięcioro młodych: dwoje po włosku, dwoje po hiszpańsku i jedną osobę po francusku. Następnie w sanktuarium św. Jana Pawła II spotka się z duchowieństwem, a właściwie z jego niewielką delegacją. Spośród 31 tys. kapłanów (25tys. diecezjalnych i ponad 6 tys. zakonnych) w sanktuarium znajdzie się ich zaledwie 2 tys., a na jego dziedzińcu kolejne 5 tys. Gdyby doliczyć 20 tys. sióstr zakonnych, to otrzymamy wielką armię ponad 50 tys. osób służących Chrystusowi w Kościele w Polsce – powiedział ks. Suchodolski.

Obiad Franciszek zje w pałacu arcybiskupim z 13 młodymi, po dwoje z każdego kontynentu (troje z Ameryki).

Wieczorem na Campus Misericordiae papież w towarzystwie 6 młodych ludzi (po jednym z każdego kontynentu) przejdzie przez Bramę Miłosierdzia, po czym rozpocznie się czuwanie modlitewne, w czasie którego Franciszek odpowie na pytania młodzieży. – A ponieważ nie ma odpowiedzi na wiele ludzkich pytań, czuwanie zakończy adoracja eucharystyczna, bo jedyną odpowiedzią jest Chrystus – powiedział ks. Suchodolski. Ojciec Święty będzie klęczał na klęcznikach z 6 młodymi, reprezentującymi wszystkie kontynenty. Będzie to „chrystocentryczny finał” tego dnia.

Reklama

pb (KAI) / Kraków

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite