Bp Barron radzi: Zanim napiszesz cokolwiek w social mediach zadaj sobie proste pytanie
Zanim napiszesz cokolwiek w social mediach zadaj sobie proste pytanie: czy słowa które planuję napisać są aktem miłości? Taką poradę wystosował do wszystkich katolików bp Robert Barron z Los Angeles.
Znany z prowadzenia m.in. własnego kanału na YouTube biskup Barron został poproszony przez katolicki portal NC Register z USA o podsumowanie dotychczasowej aktywności różnych podmiotów katolickich w mediach społecznościowych. Zdaniem biskupa pomocniczego archidiecezji Los Angeles dzięki mediom społecznościowym „Kościół znajduje się w złotym wieku ewangelizacji i apologetyki”.
– Jestem wystarczająco dorosły, aby pamiętać „starożytny” okres przed mediami społecznościowymi i mogę się tylko uśmiechać na myśl o niezwykle trudnym dostępie do wiedzy o Kościele, o katolicyzmie w tamtym okresie. Social media to ogromny dar dla Kościoła i niezwykle przyczynił się do naszej misji ewangelizacyjnej – uważa biskup Barron. Zwraca też jednak uwagę na niebezpieczeństwa, jakie grożą katolikom używającym mediów społecznościowych.
– Prawdą jest, że platformy społecznościowe umożliwiły katolikom współpracę w ewangelizacji na odległość oraz dzielenie się zdjęciami i wideo na żywo w celu edukowania i angażowania ludzi w Ewangelię Jezusa Chrystusa. Ale istnieje też ciemna strona internetowych platform. Oprócz „Bożych” sposobów wykorzystania komunikatorów internetowych, jest to także siedlisko nienawiści – przestrzega bp Barron.
„Mówiąc wprost, niepokojąca jest liczba takich ludzi w mediach społecznościowych, którzy handlują nienawistną, dzielącą mową, często głęboko sprzeczną z teologią Kościoła i, niestety, wywierają one potężny wpływ na lud Boży – powiedział.
W tym miejscu bp Barron miał jedną poradę dla wszystkich katolików korzystających z social mediów:
Przeczytaj również
Zanim napiszesz cokolwiek w social mediach zadaj sobie proste pytanie: czy słowa, które planuję napisać, są aktem miłości?
Zdaniem biskupa pomocniczego Los Angeles biskupi powinni rozważyć też wprowadzenie większego nadzoru nad treściami dotyczącymi wiary i udostępnianymi przez katolików w social mediach. Na wzór nadzoru, który biskupi sprawują np. nad katolickimi szkołami czy uniwersytetami. – Nadszedł czas, aby biskupi „wprowadzili coś w rodzaju mandatum dla tych, którzy twierdzą, że nauczają wiary katolickiej w Internecie. Biskupi powinni potwierdzać, że dana osoba naucza w pełnej komunii z Kościołem – uważa bp Barron.
Jednocześnie zachęcił młode pokolenie, „które ma media społecznościowe we krwi i palcach”, aby zagłębiły się głęboko w intelektualną i duchową tradycję Kościoła łącząc ją korzystanie z nowymi technologiami.
Na swoim kanale na YouTube bp Barron opublikował również filmik z innymi poradami dla katolików korzystających z social mediów.
ms, NC Register/Stacja7