Nasze projekty
Fot. Wikipedia

Lourdes w… Chorwacji? Niezwykłe sanktuarium w Vepric

Riwiera Makarska w Chorwacji znana jest z górskich krajobrazów, nadmorskich plaż i wąskich uliczek. To także największy chorwacki kurort turystyczny. Nie wszyscy wiedzą, że w niewielkim mieście Vepric znajduje się sanktuarium maryjne nazywane "chorwackim Lourdes".

Reklama

Z ziemi francuskiej do Chorwacji

Powstanie urokliwego sanktuarium na zboczach pasma gór Biokovo związane jest z pierwszą narodową pielgrzymką Chorwatów do Francji. Pątnicy w pięćdziesiątą rocznicę objawień dotarli do Lourdes, w którym Maryja w grocie ukazała się 14-letniej prostej dziewczynie Bernadettcie Soubirous. Przedstawiła się jej wtedy jako Niepokalane Poczęcie.

CZYTAJ>>> Uzdrowienie chorych. Matka Boża z Lourdes

Matka Boża podczas 18 objawień nawoływała do modlitwy i pokuty, a także poprosiła o wybudowanie kościoła. To miejsce znane jest również z licznych cudów na przestrzeni lat. Chorwacki biskup Juraj Carić, organizator narodowej pielgrzymki, był tak zafascynowany Lourdes, że zapragnął, aby również w jego ojczyźnie powstało podobne sanktuarium. Po powrocie okazało się, że nieopodal miasta Makarska znajduje się jaskinia bardzo przypominająca francuską grotę, w której ukazała się Biała Pani.

Reklama

Obiekt maryjnego kultu powstał z darów Chorwatów i dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. Jego konsekracja odbyła się 15 października 1908 roku. Od tego czasu licznie przybywają tam pielgrzymi, których zachwyca duchowa atmosfera tego miejsca, a także piękno otaczającej przyrody.

Figura Archanioła Gabriela | fot. Mario Žamić, Wikipedia

Powitanie Archanioła

Pielgrzymów na terenie sanktuarium w Vepric wita figura Archanioła Gabriela. Wiele osób mówi, że stanowi to nawiązanie do sceny Zwiastowania, gdy w górzystym Nazarecie zjawił się u Maryi ten posłaniec Boży.

Największą uwagę zwraca duża, skalna grota z umieszczoną na górze z postacią Matki Bożej bardzo podobną do figury z Lourdes. Pod nią umieszczono po chorwacku napis: „Jestem Niepokalanym Poczęciem”. Obok znajduje się ołtarz polowy oraz ławki dla wiernych. Wiele osób mówi, że odzyskało w tym miejscu spokój ducha, a także pogłębiło osobistą relację z Matką Jezusa. Do sanktuarium można przyjechać przez cały rok. Szczególnie uroczyście obchodzone są tam święta maryjne m.in. 11 lutego, 25 marca, 15 sierpnia oraz 8 września.

Reklama

ZOBACZ>>> Co stało się z dziewczynkami, którym objawiała się Matka Boża w Gietrzwałdzie? 

Po lewej stronie groty wybudowana jest niewielka kaplica, która nie zwraca większej uwagi. W jednym czasie może wejść do niej niewiele osób, ale to właśnie tam pielgrzymi spotykają się z Jezusem na adoracji Najświętszego Sakramentu. Jest też możliwość wpisania swoich próśb i podziękowań do wyłożonej księgi.

Na terenie tego bałkańskiego sanktuarium znajduje się również Kalwaria ze stacjami drogi krzyżowej, której ścieżka pnie się pod górę. Przy dwunastej stacji naszym oczom ukazuje się grób założyciela chorwackiego Lourdes – biskupa Carića.

Reklama

Pożar pod Bożą kontrolą

Co ciekawe, sanktuarium przetrwało mimo wielkiego pożaru, który dotknął zalesione pasma gór Biokovo. Jak opowiadają przewodnicy turystyczni, z niewiadomych przyczyn ogień został zatrzymany właśnie na obrzeżach tego miejsca, które nic nie ucierpiało. Spalone części drzew, widoczne do dziś, przypominają o tym nietypowym zdarzeniu.

CZYTAJ>>> „Cud” w Lourdes, pomoc jeńcom wojennym i… miłość! Niezwykłe życie bł. Sancji Szymkowiak

Miasto, które nie śpi

Sanktuarium maryjne w Vepric położone jest ok. 3 kilometrów od Makarskiej – miasta słynącego z imprez do rana, niezliczonych dyskotek i pubów, nadmorskiej rozrywki oraz gorącego słońca. Podczas szalonych wakacji łatwo zapomnieć, że do prawdziwego szczęścia potrzeba jeszcze czegoś więcej.

Spotkanie z Białą Panią z niewielkiego chorwackiego sanktuarium często otwiera na nowe, inne, nieznane – szczęśliwe i wolne życie. Maryja zaprasza Cię do Vepric.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę