Zmierz się ze swoimi lękami i ograniczeniami

O Bożym przywództwie i związanych z nim ćwiczeniach duchowych dla mężczyzn Droga Lwa, które już w dniach 29-31 marca odbędą się w warszawskim Oxford Tower, z pomysłodawcą projektu Mariuszem Marcinkowskim rozmawia Jarosław Kumor.

Reklama

Czy możemy powiedzieć, że Droga Lwa będzie wydarzeniem, jakiego do tej pory w polskim Kościele nie było?

Absolutnie tak. Przywództwo jest terminem, który kojarzymy bardziej z biznesem niż z wiarą. Mało mówią o nim katolicy, więc sam temat sprawia, że jest to unikalna inicjatywa. Fenomen kryje się też w nazwie. Przeczytamy, że są to intensywne ćwiczenia duchowe. Nie rekolekcje, nie dni skupienia, a ćwiczenia, bo to wydarzenie będzie oznaczało pracę w wielu obszarach. W aktywny sposób wprowadzi uczestnika w doświadczenie, przygodę.

Skoro mówimy o nazwie, spróbujmy rozłożyć na czynniki pierwsze podstawowe hasło spotkania: Droga Lwa. Dlaczego droga i dlaczego lwa?

Reklama
Reklama

Droga jest bardzo ważnym dla nas terminem. Chodzi mi o sens duchowy. Wyznajemy zasadę, że droga, doświadczenie, jakie na niej zbieramy, jest ważniejsza niż cel. Na ogół chcemy w życiu szybkich efektów, a zmiany, które udaje nam się wypracować, są nietrwałe. Z tym stwierdzeniem, że droga jest ważniejsza niż cel, nierozerwalnie wiąże się bardzo bliski nam fragment Ewangelii, gdy Pan Jezus mówi: „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny”. To jest dla nas podstawa pracy formacyjnej. Poza tym dobrym przykładem drogi ważniejszej niż cel są według mnie Izraelici, wędrujący po pustyni. To tam dokonało się w nich mnóstwo zmian, duchowej walki, zmagań – i tych zwycięskich, i tych przegranych. Tam zmieniało się ich myślenie i Bóg usuwał z ich serc i umysłów przeszkody, by być prawdziwie wolnym.

Drugi człon to lew, który wprost symbolizuje Chrystusa. W Apokalipsie czytamy o zwycięstwie lwa z pokolenia Judy. Lew ma też oczywiście współczesne konotacje, związane z królowaniem. Ciekawe jest to, że kiedy wychodzi na polowanie, ukrywa młode, możemy powiedzieć: zapewnia im byt. Poza tym lew nie zabija bez powodu. Działa w tym zwierzęcym świecie z „rozwagą”. Jest też bardzo wrażliwy wobec potomstwa. Niesie więc w sobie z jednej strony potencjał waleczności, a z drugiej strony potrafi być delikatny.

Wśród zapowiadanych tematów Drogi Lwa znajdziemy m.in. rozwój duchowy, zranienia, nawyki, „fundament” czyli należyta hierarchia wartości, braterstwo. Dlaczego przygotowany został taki, a nie inny zakres?

Reklama
Reklama

Podstawą było dla nas doświadczenie dwóch wielkich duchowości. Z jednej strony mamy św. Ignacego z Loyoli i jego poszukiwanie drogi do zmiany. Jestem pewien, że św. Ignacy chętnie przeszedłby ten program, bo pracował mocno na trzech obszarach: duch, dusza (jako serce) i ciało. Z drugiej strony mamy duchowość karmelitańską, w której duży nacisk położony jest na zmianę serca. Połączenie obu stwarza pewną całość. Te duchowości uzupełniają się.

Trzecie źródło to nasze doświadczenie pracy z mężczyznami od 2010 r. Przeszliśmy od stereotypowego myślenia o męskości do myślenia o niej w kategoriach powołania, które jest wspólne dla każdego mężczyzny. Jest nim ojcostwo. Dlatego właśnie mówimy o przywództwie, bo ojciec jest tym, który wychowuje, daje przykład, bierze odpowiedzialność, a wszystko to opiera się na służbie, ofiarności.

Będą to treści zawarte zapewne w konferencjach. Jakie inne formy czekają jeszcze na uczestników?

Reklama

Nie będzie jasnego podziału. Wszystko będzie dynamiczne, jedna forma będzie przechodzić w drugą. Tym bardziej jestem pewien, że będzie to jedynie w swoim rodzaju wydarzenie. Uczestnicy będą zaproszeni do tego, by mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Będzie to przygoda, w której będziemy się mierzyć ze swoimi lękami i ograniczeniami – oczywiście w atmosferze braterskiej miłości. Szczytem każdego dnia będzie natomiast Eucharystia.

Na koniec podziel się proszę, jak wygląda Boże przywództwo w Twoim osobistym doświadczeniu. Co Ci dała dotychczas ta droga?

Wypracowałem nawyk codziennego spotykania się ze Słowem Bożym. Nauczyłem się też rozeznawania. Mistrzowie życia duchowego jak św. Ignacy czy św. Jan od Krzyża dają ku temu doskonałe wskazówki. Zacząłem w końcu realizować cele – i te duchowe i osobiste. Zmieniło się rozumienie mojego powołania jako męża i ojca. Zawsze myślałem że dobrze wypełniam te role, ale idąc przez program, zobaczyłem, jak wiele mi brakuje. Myślałem, że jestem ofiarny, że kocham, służę, ale nie miałem żadnych narzędzi, by móc to ocenić – poza własnym doświadczeniem i uczeniem się na błędach. Program pomógł mi to wszystko urealnić.

Bardzo ważny stał się dla mnie fragment z Ewangelii wg św. Jana, gdy Pan Jezus mówi, że to nie my wybraliśmy Jego, ale to On wybrał nas i przeznaczył nas, byśmy przynosili trwałe owoce. Nasze życie często wygląda jak gaszenie pożarów. Gasimy coś w pracy, a wybucha w domu. Gasimy w domu, to znowu wybucha w pracy. Angażujemy się w jednej sferze i zaniedbujemy inne. To jest frustrujące. Nie widzisz wtedy owoców, przemiany. Łatwo robisz z siebie męczennika. Różnica jest taka, że prawdziwe męczeństwo przynosi owoce, a to męczeństwo nie. Ono przynosi zgliszcza po pożarach. Kiedy zobaczyłem, że są w moim życiu sprawy absolutnie ważne, które nie mogą być spychane, kiedy zobaczyłem czym jest fundament mojego życia, odpowiednia hierarchia wartości, wszystko udało się zbalansować, nad wszystkim zapanować i od tamtej pory pożar to rzadkość, a jeśli się zdarza, łatwiej go ugasić tak, by nie wybuchał kolejny. Myślę, że wielu czytelników odnajduje się w tym, co mówię, dlatego serdecznie zapraszam na Drogę Lwa. Szczegóły i bilety na www.drogalwa.pl


Odważ się! Dołącz!

Pod adresem www.drogalwa.pl trwają zapisy na to wydarzenie. Wejdź, zobacz, obejrzyj materiały z dotychczasowych spotkań, a jeśli widzisz, że też potrzebujesz takich zmian i takiej formacji, nie czekaj, tylko dołącz do mężczyzn, którzy chcą stawać się Bożymi przywódcami! Dodatkowo, dla Czytelników Stacji7 przygotowana została specjalna zniżka na bilet jednoosobowy lub dwuosobowy, po wpisaniu kodu STACJA7.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę