fot. Piotr Fotek/Reporter/EastNews

Jak udzielić pierwszej pomocy w kościele?

Rocznie w Europie ma miejsce od 350 do nawet 700 tys. nagłych zatrzymań krążenia. Dużo więcej jest też innych stanów nagłych, które wymagają udzielenia pierwszej pomocy. O tym, jak robić to mądrze opowiada Piotr Kołodziejczyk, ratownik medyczny.

Reklama

Otylia Sałek: Jak, jako ratownik, oceniasz nasz stan wiedzy na temat pierwszej pomocy? Jak często masz okazję widzieć ludzi, którzy realnie jej udzielają?

Piotr Kołodziejczyk: Często zdarzało mi się widzieć takie osoby, ale rzadziej były to sytuacje, gdy tej pomocy udzielano we właściwy sposób. Zwłaszcza jeśli chodzi o poważniejsze stany – np. zasłabnięcie gdzieś na ulicy.. Szybko wokół takiej osoby zbiera się tłum i mało kto z tego tłumu umie udzielić pierwszej pomocy, robi się popłoch. Łapią poszkodowanego za ręce, szukają tętna, ktoś krzyczy że na pewno ma cukrzycę albo nadciśnienie. Ogranicza się to do wezwania pogotowia i czekania, pojawia się oczywiście tysiące koncepcji, co można zrobić – „a może go obróćmy, a może go zostawmy, a może sprawdzić mu oddech”. A w tym czasie można by było już konkretnie pomóc takiej osobie.

Widziałem też jednak sytuacje, gdy pierwsza pomoc była udzielana wzorowo, zwłaszcza w przypadku krwotoków czy złamań. Jeśli osoba poszkodowana nie jest w stanie bardzo tragicznym, to stres jest mniejszy i więcej rzeczy się pamięta. Zdecydowanie lepiej działa się też, kiedy wokół nie ma tłumu, bo on trochę paraliżuje w działaniu i osoba, która normalnie wiedziałaby cokolwiek o pierwszej pomocy, nawet niewiele, traci pewność siebie.

Jest nawet taka teoria psychologiczna, że jeżeli ktoś perfekcyjnie potrafi wykonać jakieś zadanie, to fakt, że patrzą na niego inni ludzie, będzie działał motywująco. A jeśli nie jest pewny tego, jak coś zrobić – obecność innych osób będzie działać paraliżująco. Można to też odnieść do udzielania pierwszej pomocy.

Tak, ale nie oznacza to zupełnej porażki. W sytuacji, gdy czegoś nie pamiętamy, warto zrobić chociaż to, co pamiętamy. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można zadzwonić do dyspozytora pogotowia, na 112 czy 999 i dyspozytor po otrzymaniu informacji o poszkodowanym, może podpowiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy. Można to zrobić zarówno przy zasłabnięciu czy jakimś krwotoku. Jeśli tylko ktoś ma chęć udzielić pierwszej pomocy, to ze wsparciem dyspozytora może to przynieść rewelacyjny efekt.

Reklama
Reklama

Dobrze, że mówisz o złamaniach i krwotokach, bo wydaje się, że mówiąc o pierwszej pomocy często mamy na myśli czynności ratunkowe przy zatrzymaniu krążenia. A pierwsza pomoc to kwestia dużo szersza.

Tak, rzeczywiście resuscytacja jest również ważna, ale jest ona potrzebna dopiero w najtrudniejszych sytuacjach. Mówi się, że jeżeli ktoś będzie potrafił pomóc osobie nieprzytomnej, nieoddychającej, to nic go już nie zaskoczy. Każdy inny stan nagły może oczywiście doprowadzić do takiego zatrzymania krążenia, do utraty przytomności. Ale jeśli ktoś umie sobie z taką sytuacją poradzić, to na każdą inną pierwszą pomoc jest przygotowany. A warto pamiętać, że zadławień, omdleń, krwotoków czy złamań jest dużo, dużo więcej niż chociażby zasłabnięć.

W pierwszej pomocy najtrudniejsza wydaje się być odwaga do podjęcia jakichkolwiek działań

Co jest najtrudniejsze w udzieleniu pierwszej pomocy?

Najważniejsza jest chęć pomocy – nawet jeśli ktoś nie był na kursach, albo niewiele pamięta, ale chce pomóc. Wtedy najtrudniejsza wydaje się być odwaga do podjęcia jakichś działań. Osoba, która chce udzielić pierwszej pomocy, szybko zorganizuje sobie ludzi i oni już będą działać instynktownie. Jeśli to będzie krwotok z nogi, to będą wiedzieć, że tę krew trzeba jakoś zatamować, a czy on już będzie wiedział, że trzeba założyć opatrunek uciskowy, gdzie i jak założyć bandaż – to już jest sprawa drugorzędna. Wystarczy, aby ktoś się odważył, nie stał w tłumie.

Reklama
Reklama

Druga dość trudna kwestia to fakt, że tej pierwszej pomocy nie udziela się na co dzień i przez to sporo się zapomina. Oczywiście nie jest zapewne możliwe, żeby raz w tygodniu czy w miesiąc odświeżać sobie wiedzę na jej temat, ale raz na pół roku czy chociażby raz na rok dobrze byłoby to zrobić. To może być drobna rzecz – przeczytanie artykułu, obejrzenie jakiegoś filmiku. Raz na pół roku to chyba minimum, jeśli ktoś chce być naprawdę przygotowany na takie sytuacje. Świetnie byłoby raz na rok odbyć taki nawet kilkugodzinny kurs z przypomnieniem najważniejszych kwestii.

Prowadząc tego typu kursy widziałem ludzi, którzy nawet regularnie raz na rok aktualizują wiedzę, ćwiczą i mówią „tak, to już wiemy”, a potem w sytuacji pozorowanej, np. w sytuacji krwotoku u małego dziecka, nagle, jak za pstryknięciem palca, wszystko, co chwilę wcześniej ćwiczyli – umyka. Ludzie zaczynają mechanicznie podejmować dość dziwne decyzje dotyczące pomocy.

Jeśli będziemy mieli okazję ćwiczyć taką pierwszą pomoc częściej, zwłaszcza na zajęciach praktycznych, to w sytuacji nagłej będzie już działać nasza pamięć mięśniowa. A jeśli chodzi o wiedzę teoretyczną, to w dobie internetu jest ona dostępna dla każdego.

Reklama

A profesjonalne kursy pierwszej pomocy – od kogo najlepiej się jej uczyć?

To jest bardzo ważna kwestia, bo zdarza się nierzadko, że szkolenia z pierwszej pomocy, prowadzą różne osoby – często przekazują one tylko wiedzę teoretyczną, nie są praktykami.

Można poprosić o takie szkolenie ratowników medycznych, to jest też element ich pracy. Co więcej już studenci ratownictwa w toku studiów mają za zadanie przygotować i przeprowadzić kurs pierwszej pomocy. Z drugiej strony wzięcie samego ratownika medycznego, który może nie ma doświadczenia w prowadzeniu szkoleń, może powodować zamieszanie. Ratownik będzie mówił trochę o pierwszej pomocy, trochę o zaawansowanych zabiegach ratowniczych i to może powodować chaos.

Najlepiej byłoby skorzystać z oferty firmy, która specjalizuje się w prowadzeniu kursów. Wtedy jest pewność, że są tam zarówno szkoleniowcy jak i praktycy, którzy na bieżąco aktualizują swoją wiedzę. Takich firm jest na rynku bardzo dużo i są to instytucje naprawdę godne zaufania, bo ma się pewność, że wiedzą, co robią, można znaleźć opinie na ich temat i są to ludzie, którzy lubią to, co robią.

fot. East News / Grzegorz Olkowski Polska Press

Jakim grupom działającym przy kościele poleciłbyś taki kurs? Głównie ludziom młodym?

Grupy młodych ludzi też. Ich potencjał jest dobrym gruntem do działania, oni mają nierzadko regularne spotkania, warto to wykorzystać. Ale i osoby starsze, nawet między 40. a 50. rokiem życia to z mojego doświadczenia osoby, którym się chce robić coś więcej. Są to też nierzadko osoby zaangażowane w różne wydarzenia społeczne, pełnią jakieś funkcje i siłą rzeczy mają w sobie więcej pewności. Warto więc do tej otwartości i odwagi dodać jeszcze specjalistyczną wiedzę.

I, jak wspomniałeś, tę wiedzę później odświeżać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się ona przydać. Nierzadko pierwszej pomocy trzeba też udzielić w kościele, w czasie mszy lub nabożeństwa.

Zgadzam się. Kościół jest w ogóle świetną przestrzenią do sprawdzenia swoich umiejętności z pierwszej pomocy.

Dlaczego?

Bo w kościołach najczęściej zdarzało mi się widzieć autentyczną reakcję społeczną na wystąpienie stanu nagłego. Poza tym w kościele jest większa szansa, że znajdziemy kogoś do pomocy – silnych mężczyzn, którzy pomogą kogoś przenieść, wyprowadzić. Zdarza się sporo zasłabnięć, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy jest gorąco, duszno, tłum ludzi, niektórzy przychodzą do kościoła bez śniadania albo nawet lekko odwodnieni. Omdleniu może też towarzyszyć uderzenie głową o posadzkę czy o kant ławki, może to wywołać krwotok, można spotkać się z drgawkami. Oczywiście tu znów może się pojawić panika, kilkanaście pomysłów na pomoc – wkładanie czegoś w buzie, dawanie klucza do ręki – a wystarczyłoby podejść i zaasekurować głowę i wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadkach, o których mówisz – zasłabnięcie, krwotok, drgawki?

Pierwsza zasada odnośnie krwotoków – tamujemy. Jeśli mamy gazę, bandaże, to należy z nich skorzystać, jeśli nie – bierzemy to, co mamy pod ręką – czysty ręcznik, koszulkę, kawałek materiału. Jeśli krwotok jest silny, musimy wykonać w tym miejscu opatrunek uciskowy. Najpierw gaza, na to ze dwie pętle bandaża, następnie element uciskowy (może być drugi zwinięty bandaż, pieczątka, czysty kamień) i całość ściskamy dalej bandażem.

Przy napadzie drgawek podkładamy coś pod głowę poszkodowanego – własne ręce, koc, kurtkę. Chodzi o to, żeby głową nie uderzał o twardą powierzchnię. Nie próbujemy powstrzymać drgawek, nie wkładamy nic do ust. Asekurujemy głowę i wzywamy pomoc. Po napadzie poszkodowany może być splątany, senny, może się pojawić piana i krew na ustach.

Jeśli na naszych oczach dojdzie do zasłabnięcia widzimy, że ktoś słabo się czuł, było mu duszno, zrobił się blady i omdlał możemy podnieść nogi i ręce tej osoby do góry, o ok. 30-45 stopni. Już po chwili taka osoba powinna się poczuć lepiej, ale może być zdezorientowana. Należy porozpinać wszystkie krawaty, ciasne kołnierzyki i zapewnić dostęp świeżego powietrza.

Jeśli ktoś zasłabł i pozostaje nieprzytomny, należy upewnić się czy taka osoba oddycha i wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego.

Ciekawe jest, że takim osobom po omdleniach, zasłabnięciach, częściej chyba ruszają na pomoc ludzie niekoniecznie najmłodsi. A zdawałoby się, że to właśnie młodzi ludzie, którzy mają okazję częściej uczestniczyć w kursach, mogliby udzielić właściwej pierwszej pomocy.

Całkowicie się z tym zgadzam. To właśnie młodzi ludzie, nawet już w szkole czy na kursie na prawo jazdy, w harcerstwie, w różnych stowarzyszeniach mają za sobą szkolenia z pierwszej pomocy i aktualną wiedzę, którą mogliby wykorzystać. Jednak rzeczywiście ludzie starsi chętniej garną się do pomocy, niestety nierzadko z nieaktualną wiedzą i umiejętnościami wynikającymi tylko z jakiegoś życiowego doświadczenia. Młoda osoba, jeśli nie ma pewności siebie, nie będzie mieć też siły przebicia i szansy na szybką reakcję. Na szczęście okazji może być wiele, więc warto przełamywać w sobie strach, nie bać się.

To co najważniejsze w udzielaniu pierwszej pomocy to właśnie to – odwaga. Po drugie trzeba pamiętać o swoim bezpieczeństwie. A po trzecie, jeśli czegoś nie jesteśmy pewni, dyspozytorzy pogotowia ratunkowego na pewno będą w stanie nam pomóc nawet telefonicznie.


Piotr Kołodziejczyk jest ratownikiem medycznym, pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i studiuje pielęgniarstwo. Swoim doświadczeniem z pracy i studiów dzieli się na blogu instagramowym mow.mi.siostro. Prywatnie mąż i oczekujący narodzin córki tata.


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę