Nasze projekty

Bonusy dla rodzin

Rodziny wielodzietne wychodzą z cienia. Wieloletnia walka, upór i przede wszystkim cierpliwość w dążeniu do celu sprawiły, że państwo i samorządy zaczynają wspierać rodziny. Warto wiedzieć, w jakich dziedzinach i pod jakimi warunkami możemy liczyć na wsparcie.

Reklama

Bonusy dla rodzin

Becikowe

 

Becikowe – od tego się właśnie zaczyna. To pierwsza pomoc, na jaką mogą liczyć rodzice po narodzeniu dziecka. 1000 zł w powitalnym prezencie. Niestety zmieniły się przepisy i od początku roku ta pomoc dotyczy tylko rodzin, których dochód (w przeliczeniu na osoby) nie przekracza 1922 zł miesięcznie. Ważne, by wniosek o becikowe złożyć w ciągu dwunastu miesięcy od narodzin, w przeciwnym razie przepada. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenia o wizytach u ginekologa, które mama musi rozpocząć przed dziesiątym tygodniem ciąży.

Reklama

 

Urlop rodzicielski

 

Po narodzinach dziecka i becikowym przychodzi czas na urlop rodzicielski. I tu następują ważne zmiany dotychczasowych przepisów. Niebawem wejdzie w życie rządowy projekt, w którym prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice dzieci urodzonych w 2013 roku. Dotyczy to rodziców zatrudnionych na etacie lub prowadzących działalność gospodarczą i opłacających składki ZUS. Niestety, pełne wynagrodzenie przyznawane będzie tylko przez część urlopu – sześć pierwszych miesięcy. Potem zostanie obniżone o 40 procent. Natomiast jeśli rodzic od razu zdecyduje się na roczny urlop – przez dwanaście miesięcy będzie otrzymywał 80 procent wynagrodzenia.

Reklama

Bezpłatny urlop wychowawczy

 

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego przysługuje jeszcze bezpłatny urlop wychowawczy. W tym czasie mama lub tata mogą pracować dodatkowo, ale tylko w taki sposób, by móc nadal opiekować się dzieckiem.

 

Reklama

Ulga podatkowa

 

W tym roku zmieniają się także przepisy dotyczące ulgi podatkowej dla rodziców wychowujących dzieci. Korzystne zmiany dotyczą rodziców trojga i większej liczby dzieci – ulgi będą większe. Niestety pogorszy się sytuacja rodziców z jednym dzieckiem – w ich przypadku przyznanie ulgi uzależnione będzie od dochodu rodziców. Ulga na drugie dziecko – pozostanie bez zmian.

 

Bonusy dla rodzin

Karty Dużej Rodziny

 

W niemal sześćdziesięciu gminach w całej Polsce wprowadzone zostały Karty Dużej Rodziny.  Najczęściej oferują zniżki na przejazdy komunikacją miejską, na bilety do kina i teatru, basenu i ZOO – to dobry początek tego, czego potrzeba rodzinom. Już niebawem, jeszcze latem, Kartę zamierza wprowadzić  Łódź. Tym samym dołączy do innych większych i mniejszych miast, do Grodziska Mazowieckiego (gdzie wszystko się zaczęło), Legionowa, Gdańska, Krakowa i wielu innych. Gdańsk oferuje m.in. darmowe przejazdy. W podwarszawskim Legionowe, gdzie – co bardzo ważne – Karta nie jest uzależniona od wysokości dochodów – można mniej płacić za żłobek. W większości miast, które przyjęły Kartę, ulgi są podobne i odpowiadają na najważniejsze potrzeby rodzin.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę