Fot. Thandy Yung/Unsplash

„W nieidealności świąt jest magia, którą wy, dorośli, niechcący gubicie”. Poruszające wskazówki dzieci dla dorosłych na czas świąt

"Dzieciaki często mówią: Panie Tomku, jeszcze tylko kilka dni do świąt, wytrzymam. Dlatego poprosiłem je by dali mi jedno zdanie, które mogę ponieść do nas dorosłych, jako wskazówki, może refleksję na ten czas" - pisze Tomasz Zieliński w swoim wpisie w mediach społecznościowych i dzieli się radami na świąteczny czas.

Reklama

Tomasz Zieliński jest prezesem Akademii Komunikacji, w której pomaga przedsiębiorcom w rozwiązywaniu konfliktów, negocjacjach i mediacjach. Jego klienci zaczęli prosić o pomoc także w sprawach rodzinnych, w komunikacji z dziećmi – szczególnie w czasie pandemii. Widząc ogromną potrzebę pomocy dzieciom i ich rodzicom, Tomasz Zieliński na swoim profilu na Facebooku ogłosił, że codziennie, przez dwie godziny udostępni swój telefon dzieciom, które potrzebują, by ktoś ich wysłuchał. Tak powstały „rozmowy w okienku”, w które wolontaryjnie zaangażowało się wielu terapeutów. Dziś Tomasz Zieliński jest w trakcie zakładania fundacji, która mogłaby pomagać dzieciom potrzebującym wsparcia psychologicznego.

Fragmenty rozmów z dziećmi publikowane są za zgodą rodziców i dzieci w mediach społecznościowych Tomasza Zielińskiego, by pomóc innym dorosłym uwrażliwić ich na potrzeby ich dzieci.

Co przegapiamy w świątecznym czasie, a nie powinniśmy?

Jak zaznacza Tomasz Zieliński, w okresie przedświątecznym bardzo wiele dzieci wypowiadało słowa o tym, by tylko „wytrzymać do świąt”. One mają dość tych świąt, napięć, kłótni, pretensji, biegu po to, co niby ważne… – pisze Tomasz Zieliński. Dlatego poprosił dzieci, by podali jedno zdanie, które może przekazać dorosłym, jako wskazówki i refleksję na świąteczny czas. Może warto zapytać nasze dzieciaki, aby podpowiedziały nam, co przegapiamy w tym czasie, a nie powinniśmy. One nam podpowiedzą, tylko czy my jesteśmy gotowi to usłyszeć… – czytamy we wpisie.

Reklama

Oto wskazówki, które podały dzieci w czasie „rozmów w okienku”:

„Nieidealna” potrawa na świątecznym stole

– Wystawić zakalec na stół.
– Wyjaśnisz?
– Trzy lata temu robiłam ciasto, podobno był zakalec więc mama nie wystawiła go na świąteczny stół, chyba się wstydziła przed rodziną, to trochę jakby mnie się wstydziła, od tamtego czasu nie robię ciast i nie lubię świąt.
– Rozumiem.
– No i sałatkę, za grubo pokrojoną.
– Ok.
Myślę, że jak na dwanaście potraw, pojawi się jeden zakalec i jedna za grubo pokrojona sałatka i dzieciak zobaczy swoją „nieidealną” potrawę na tym cudownym świątecznym stole to będą to tak samo dobre święta jak zawsze a może nawet lepsze, prawda Panie Tomku?

Ania – lat 17

Reklama

Przytulić!

– Nie przesuwać nas!
– Co znaczy nie przesuwać?
– No jak podchodzimy i chcemy się przytulić a zamiast tego ktoś nas przesuwa i mówi; nie kręć się pod nogami, nie teraz, nie przeszkadzaj, coś chciałaś?

Maja , lat 13

Wyłączyć telewizor

– Wyłączyć telewizor
– Na całe święta ?
– Tak, może wtedy by usłyszeli
– Co?
– (po długiej chwili ciszy) …jak ich nam brakuje

Reklama

Igor, lat 17

Brzydkie pierniki

– Nie kazać nam zjadać pierników.
– Nie lubisz pierników?
– Lubię panie Tomku, ale mama każe mi zjadać te, które nie są ładne bo tylko te ładne stawia na stół.
– (cisza)
– A te brzydkie, które mogę zjeść, zawsze są moje.

Kasia, 10 lat

Mówić częściej miłe słowa

– Mówić miłe słowa, częściej
– Jak często?
– …no zawsze, jak mnie mama zobaczy.

Marta, 9 lat

Nie poprawiać

– Nie poprawiać.
– Wyjaśnisz?
– No jak wieszam bombki, to mama zawsze mówi, że nie tu i że za dużo w jednym miejscu, a ja się staram.
– Rozumiem.
– A choinka taka, gdzie w jednym miejscu jest więcej, a w drugim mniej, też jest ładna, bo ja nie robię tego na złość, mi się wtedy podoba, dlatego od dwóch lat, nie chcę już ubierać choinki…

Maciek 13 lat

Zamiast krzyczeć – przytulić

– Zamiast krzyczeć, przytulić.
– A jak nie zdążymy i krzykniemy zapominając się.
– To przytulić, dwa razy mocniej.

Julia, lat 11

Życzenia inne niż wszystkie

Życzmy sobie dobrych słów, zawsze jak widzimy nasze kochane dzieciaki. Choinki, która będzie miała wiele miejsc, w których jest za dużo bombek, no i stołów zastawionych za grubo pokrojoną sałatką i zakalcem upieczonym przez nasze kochane dzieciaki z miłością oraz nieidealnych pierników na honorowym miejscu. No i nie zapominajmy o dłuuugich przytulasach w chwilach naszych słabości – pisze Tomasz Zieliński.

Na koniec zostawię jeszcze zdanie siedemnastoletniej Alicji, która wypowiedziała je bardzo cicho, w wielkim wzruszeniu. „Panie Tomku to właśnie w tej „nieidealności ” jest magia tych świąt, którą wy, dorośli, niechcący gubicie…” Dbaj o siebie.

Tomasz Zieliński/Facebook, naturalnieozdrowiu.pl, zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę