fot. Archiwum Grażyny Rutowskiej, sygnatura: 40-9-144-9 - Narodowe Archiwum Cyfrowe/Wikimedia

7 utworów Czesława Niemena, które powinien znać każdy

Dziś 83. rocznica urodzin Czesława Niemena - artysty, który stał się prawdziwą ikoną polskiej muzyki. Są takie utwory w jego wykonaniu, które niezależnie od pokolenia - powinien znać absolutnie każdy. Oto one! Poznaj 7 utworów, które z pewnością zapadną ci w pamięci.

Reklama

„Dziwny jest ten świat”

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych utworów Czesława Niemena. Opowiada on o okrutnym świecie, dla którego w teorii nie ma już ratunku, który jest zły, że zabija siebie. Jednak Niemen wierzy, że jest jeszcze dla świata nadzieja w postaci „ludzi dobrej woli”.

„Sen o Warszawie”

„Sen o Warszawie” to kompozycja Czesława Niemena, natomiast autorem słów jest Marek Gaszyński. Powstał gdzieś pomiędzy Paryżem, a Warszawą, bowiem wytwórnia chciała, aby melodia piosenki miała francuski tekst. Czesław Niemen nie chciał się na to zgodzić, dzięki czemu utwór dziś brzmi tak, a nie inaczej.

„Wspomnienie”

„Wspomnienie” zostało przez Czesława Niemena wyśpiewane po raz pierwszy w 1967 r. na płycie pt. „Dziwny jest ten świat”. Słowa pochodzą z jednego z wierszy Juliana Tuwima.

Reklama
Reklama

„Pod papugami”

Ten utwór to nie utwór Czesława Niemena. Okazuje się, że pierwotnie powstał dla zespołu Czarno-Czarni. „Pod papugami” to piosenka, która powstała dzięki współpracy Mateusza Święcickiego, Bogusława Choińskiego i Jana Gałkowskiego. Pierwsze nagranie piosenki miało miejsce dopiero w 1968 r. i była to właśnie wersja z udziałem Czesława Niemena. To dzięki niemu zyskała ona tak dużą popularność.

„Płonąca stodoła”

Piosenka pochodzi z albumu pt. „Sukces”, wydanego w 1968 r. Muzykę do utworu skomponował Niemen, zaś autorką tekstu jest Marta Bellan.

„Jednego serca”

Tekst utworu to nic innego, jak wiersz wybitnego, polskiego poety, Adama Asnyka. Utwór mówi o tęsknocie za miłością, bliskością, oddaniem, prawdą, która wyrażona jest właściwie jako błagalna modlitwa. Niemen w 1969 r. napisał muzykę do słów poety. I tak powstała jedna z 7 najpopularniejszych jego piosenek.

Reklama
Reklama

„Czy mnie jeszcze pamiętasz?”

„Czy mnie jeszcze pamiętasz?” to piosenka, która pochodzi z ostatniego albumu Czesława Niemena o tym samum tytule. Wydany w 1969 r. przez wydawnictwo Polskie Nagrania „Muza”. Słowa do utworu napisał Jacek Grań.

A ty, jaki utwór Niemena lubisz najbardziej?

źródło: wikipedia.pl, okiemjadwigi.pl, historiaposzukaj.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę