Nasze projekty
Ks. Krzysztof Cebula

Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana

Wystarczają ci Znaki od Boga, czy prosisz o więcej? Uważaj!

Reklama

Jest w orędziu anioła Gabriela zdanie, które nawiązuje do jego wcześniejszego zadania, zwiastowania woli Bożej Zachariaszowi, które wypełnił sześć miesięcy wcześniej w Jerozolimskiej świątyni. Mówi anioł, zupełnie o to przez Maryję niepytany: „A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną”. Warto zauważyć to zdanie i uświadomić sobie różnicę postaw w dialogu z Aniołem, wcześniejszej Zachariasza i obecnej Maryi.

Zachariasz, kapłan, na wieść radosną usłyszaną w czasie pełnienia posługi w świątyni zareagował niedowierzaniem: „Po czym to poznam? Bo sam jestem już stary i moja żona jest w podeszłym wieku”. Na to wyraźną prośbę o znak otrzymuje znak… dodatkowy: milczy i nie może wypowiedzieć żadnego słowa.

Rozważania majowe. Odc. 8 Krewna kapłana

Reklama
Reklama

W pytaniu Zachariasza i pytaniu Maryi jest pewne podobieństwo, ale jest też bardzo istotna różnica.

Może z kapłanami tak już jest, że domagają się od Boga dla siebie dodatkowych sygnałów. Ten przypadek wskazuje, że otrzymują takie. Bóg nie skąpi darów. Jeśli poczęte w małżeństwie starego Zachariasza, upragnione przecież dziecko, miało dla ojca nie wystarczyć jako znak zasadniczy, to otrzymał dodatek: musiał dojrzeć w czasie dziewięciomiesięcznych rekolekcji milczenia.

Maryja nie domagała się znaku. Otrzymała informację jako dodatkowy bonus po zadanym pytaniu. Jednak te pytania, kapłańskie Zachariasza i dziewczęce – przyszłej Matki Zbawiciela, chociaż zadane w podobnych okolicznościach i dotyczące niezwykłego działania Boga, były bardzo różne. W odpowiedzi na nie Zachariasz został zmuszony do wielomiesięcznego postu języka. Natomiast Miriam z Nazaretu po otrzymaniu dodatkowej wiadomości o spodziewanym potomstwie niepłodnej Elżbiety i Zachariasza przyjęła ją jako zadanie. Gotowa natychmiast wyruszyć do Judei, do kapłańskiego domu, czekała tylko na zakończenie dialogu z Bożym Posłańcem…

Reklama
Reklama

Maryjo Matko Kapłanów, dzisiaj proszę w intencji wszystkich księży, którym się wydaje, że bardzo potrzebują dodatkowych znaków, niech wszyscy będą otwarci na Znak, którym dysponują – na Słowo, któremu służą i w imieniu Którego wypowiadając swoje słowa powinni zmieniać świat i uświęcać, najpierw siebie, potem swoje wspólnoty i cały Kościół.


Rozważania majowe. Odc. 1 – Nazaretanka >>>

Reklama


Rozważania majowe. Odc. 2 – Serdeczna >>>Rozważania majowe. Odc. 3 – Królowa >>>Rozważania majowe. Odc. 4 – Biblistka >>>Rozważania majowe. Odc. 5 – Rozważna >>>Rozważania majowe. Odc. 6 – Rozmowna >>>Rozważania majowe. Odc. 7 – Gotowa >>>Rozważania majowe. Odc. 8 – Krewna kapłana >>>Rozważania majowe. Odc. 9 – Służebnica >>>Rozważania majowe. Odc. 10 – Wsparta o Skałę >>>Rozważania majowe. Odc. 11 – Gościnna Gospodyni >>>Rozważania majowe. Odc. 12 – Wyróżniona >>>Rozważania majowe. Odc. 14 – Spiesząca >>>Rozważania majowe. Odc. 15 – Na otartych stopach >>>Rozważania majowe. Odc. 16 – Jak monstrancja >>>Rozważania majowe. Odc. 17 – Obrończyni życia >>>Rozważania majowe. Odc. 18 – Nazwana szczęśliwą >>>Rozważania majowe. Odc. 19 – Spontaniczna >>>Rozważania majowe. Odc. 20 – Nauczycielka modlitwy >>>Rozważania majowe. Odc. 21 – Przewodniczka własnej duszy >>>Rozważania majowe. Odc. 22 – Dostrzegająca niewidoczne >>>Rozważania majowe. Odc. 23 – Obecna w świątyni >>>Rozważania majowe. Odc. 24 – Stojąca w cieniu zdarzeń >>>Rozważania majowe. Odc. 25 – Świadek starego porządku >>>Rozważania majowe. Odc. 26 – Otwarta na nowe >>>Rozważania majowe. Odc. 27 – Odporna >>>Rozważania majowe. Odc. 28 – Dobra córka >>>Rozważania majowe. Odc. 29 – Zakłopotana narzeczona >>>Rozważania majowe. Odc. 30 – Na językach >>>Rozważania majowe. Odc. 31 – Matka >>>


 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite